Wiadomości

  • 6 stycznia 2022
  • 11 stycznia 2022
  • wyświetleń: 11924

[ZDJĘCIA] Jak wygląda DPS "Dobre Miejsce" w środku?

Jesienią zakończyły się prace w gmachu przejętym przez miasto Tychy od Archidiecezji Katowickiej. Budynek, który pierwotnie miał służyć księżom emerytom, znajduje się w Kobiórze w otoczeniu lasów pszczyńskich. Zaadaptowano go na potrzeby domu pomocy społecznej dla osób starszych. Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza. Niestety DPS na razie nie może przyjąć seniorów. To przez decyzję wojewody, który nie dał stosownego pozwolenia.

Jak wygląda DPS "Dobre Miejsce" w środku? - 01.2022 · fot. Kamil Peszat / UM Tychy


Wojewoda śląski nie wydał zezwolenia na prowadzenie przez Miasto Tychy Domu Pomocy Społecznej w Kobiórze w zaadaptowanej nieruchomości. Dlaczego? Miasto według przepisów nie może prowadzić DPS o zasięgu gminnym na terenie innej gminy niż własna - wskazują przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do sprawy odniósł się prezydent Tychów w mediach społecznościowych:

- Wojewoda ma wątpliwości, co do tego, czy gmina może realizować swoje zadania na terenie innej gminy. W prawie nie ma takiego zakazu, nie ma też wprost napisane, że może, choć takich przypadków w Polsce jest wiele i do tej pory nikt nie miał co do tego żadnych wątpliwości. My też ich nie mamy - przestawiliśmy wszystkie niezbędne dokumenty - pisze Andrzej Dziuba.

- Dodam, że Rada Miasta Tychy te uchwały podjęła w lutym ubiegłego roku, a zostały one zakwestionowane dopiero teraz, kiedy wystąpiliśmy o wpis do rejestru, który pozwala rozpocząć działalność - napisał prezydent.

O sprawie piszemy więcej w artykule Dlaczego otwarcie tyskiego DPS w Kobiórze zostało zablokowane?

Przypomnijmy: prace w Tyskim Domu Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce” z siedzibą w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53 zakończyły się jesienią 2021 roku. Ma to być miejsce całodobowej opieki dla 66 osób w podeszłym wieku, utrzymywane z budżetu Gminy Miasta Tychy.

DPS powstał na terenie nieruchomości położonej w Kobiórze, należącej do Miasta Tychy. Miasto przejęło gmach od Archidiecezji Katowickiej. Pierwotnie miał w nim powstać dom dla księży emerytów.

Uchwałę o zakupie obiektu z przeznaczeniem na adaptację na potrzeby DPS Rada Miasta Tychy podjęła 22 czerwca 2017 roku. We wrześniu tego samego roku miasto kupiło od Archidiecezji ponad 3-hektarowy teren wraz z istniejącą tam zabudową. W kwietniu 2019 roku podpisano umowę na przebudowę istniejących obiektów. Zrealizowało ją Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur z Jankowic k. Pszczyny.

Zakres prac obejmował m.in. wyburzenie części istniejących ścian działowych oraz stropów i wykonanie nowych. W niektórych miejscach konieczna była także przebudowa schodów oraz montaż windy i podnośników hydraulicznych do komunikacji z poszczególnymi kondygnacjami. Część prac polegała na konserwacji istniejących elementów drewnianych oraz częściowej przebudowie lub rozbudowie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wykonawca zgodnie z umową zobowiązany był też do wykonania miejsc parkingowych i obiektów tzw. małej architektury. Koszt realizacji robót budowlanych wyniósł 9 mln 259 tys. 138,41 zł brutto.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.