Wiadomości

  • 8 stycznia 2022
  • wyświetleń: 3351

Człowiek sportu Tadeusz Gacki - 45 lat w klubie Pionier Tychy

Tadeusz Gacki po 45 latach pełnienia funkcji prezesa w TKKF Pionier Tychy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Wspominamy osiągnięcia tej aktywnej postaci na arenie tyskiego (i nie tylko!) sportu.

Tadeusz Gacki
Tadeusz Gacki podczas prowadzenia zajęć z Tai Chi na Paprocanach · fot. TKKF Pionier Tychy


Tadeusz Gacki był współzałożycielem i działaczem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Tychach od 1976 roku. Założył Ognisko TKKF „Chuan Shu” przy Zakładzie Elektroniki Górniczej. Następnie, po połączeniu Ognisk TKFF Pionier i Chuan Shu, na przemian pełnił funkcje prezesa i wiceprezesa Klubu Rekreacyjno-Sportowego TKKF „PIONIER”.

- Wszystko zaczęło się od mojej wyprawy za ocean do Kanady. Pracowałem tam w jednej z najpopularniejszych szkółek hokejowych SK8ON. Postanowiłem przenieść zdobyte doświadczenie w Kanadzie na polski grunt. To miała być pierwsza Szkółka Hokejowa w Polsce ,która prowadziła zajęcia przez cały rok. Od pomysłu przeszło do realizacji. Po powrocie szukałem sposobu, aby móc zrealizować marzenie o Szkółce Hokejowej. Trafiłem do pana Tadeusza Gackiego - Prezesa Klubu Sportowo-Rekreacyjnego TKKF Pionier z ofertą współpracy. W ten sposób wystartowaliśmy w sezonie 2015/2016 z naszą Szkółką Hokeja jako "Pionierzy - wspomina Tomasz Kurzwa - trener hokeja na lodzie.

- Jako trenerzy pasjonaci będąc pod skrzydłami pana Gackiego, mogliśmy się skupić na tym co nam wychodzi najlepiej. Pomagaliśmy naszym zawodnikom doskonalić swoje indywidualne umiejętności. Ze strony Tadeusza Gackiego przez te wszystkie lata mogliśmy liczyć na ogromną pomoc i wsparcie przy organizacji naszych projektów. Bez jego pomocy nie zaszlibyśmy tam, gdzie teraz jesteśmy - dodaje.

- Moja współpraca z prezesem Gackim przebiegała bardzo dobrze. Zawsze potrafiliśmy się porozumieć. Dochodziliśmy do wspólnych rozwiązań w sprawie obozów zajęć. Potrafił nawet przyjeżdżać do mnie do domu, żeby podpisać papiery czy wypełnić formularze. To prezes pierwszej klasy - wspaniały, wyjątkowy świetny, perfekcyjny, utalentowany, przesympatyczny i ceniony - mówi Krystyna Przystał - trenerka łyżwiarstwa figurowego.

Podczas działalności Tadeusza Gackiego w Pionierze oprócz sekcji łyżwiarskiej powołano sekcję piłki nożnej dzieci. Działacze sekcji byli potem inicjatorami i współzałożycielami Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy. Założono sekcję unihokeja, która odnosiła sukcesy najpierw w II lidze, a potem w I i ekstralidze. Dziś klub organizuje rozgrywki Śląskiej Ligi Unihokeja. Prowadzono też rozgrywki Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej. Założono amatorską sekcję hokeja na lodzie seniorów, która uczestniczyła w rozgrywkach ligi amatorskiej. Klub organizował Mistrzostwa Miasta Amatorów w hokeju - zdobył 4 razy Mistrzostwo Miasta, a w jednym roku mistrzostwo Miasta, Śląska i Polski.

Tadeusz Gacki organizował także takie imprezy sportowe jak: Bieg po zdrowie, miesiąc dla zdrowia, Igrzyska Sprawnych Inaczej, Ogólnopolski Finał Turnieju Piłkarskiego Dzieci DANONE 2004, I Zawody Kung Fu w Polsce, I Mistrzostwa Polski Kung Fu, Puchar Śląska Kick-Boxingu, Małą Olimpiadę Piłkarską, Świąteczne Igrzyska Sportowe, Międzynarodowe Seminarium Wu Shu.

Jest propagatorem i trenerem Chińskich Sztuk Walki. Jego uczniowie zdobyli kilkadziesiąt tytułów mistrzowskich, zarówno na Mistrzostwach Polski, jak i na zawodach międzynarodowych. Jest także autorem wielu artykułów i książek o Qigong oraz uczestnikiem audycji radiowych i telewizyjnych. Pracował jako wykładowca w wielu szkołach psychotronicznych. Jest założycielem polskiego oddziału Yangs Martial Arts Association w Polsce i pierwszym Prezydentem Wschodnio-Europejskiej Kwatery Głównej Yang Martial Arts Association. Jest także współzałożycielem i wiceprezesem Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia Wu Shu- Nan Bei, organizatorem i wykładowcą kursów instruktorskich Kung Fu.

W wydanej w USA encyklopedii WU Shu pod tytułem „ Kung Fu Elements” autorstwa Wiekiego Mistrza Shou - Yu Liang i Mistrza Wen-Ching Wu ukazała się notka biograficzna o Mistrzu. W roku 2008 World Culture Science Academe z Hong Kongu nadała mu tytuł „World Martian arts famous person” wraz z odpowiednim certyfikatem i medalem. Z okazji Olimpiady w Pekinie wydano zaś „In the Spirit of the 2008 Olympies- Extraordinary Chinese Martial Artists of the World” w której to publikacji umieszczono jego biografię.

Tadeusz Gacki posiada stopień 7 Duan IWSD, jest Dyrektorem Oddziału Athletic Balance z USA oraz Dyrektorem Polskiego Oddziału International WuShu San Shou Dao Association.

Warto przypomnieć, że w minionym roku prowadził zajęcia z Tai Chi dla uczestników programu Aktywni 60 plus.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.