Wiadomości

  • 2 stycznia 2022
  • wyświetleń: 2163

Mauser z II wojny światowej trafił do Muzeum Śląskiego Września

W środę, 29 grudnia Muzeum Śląskiego Września wzbogaciło się o eksponat w postaci Mausera (wzór 29), który został przekazany przez Komendę Powiatową Policji w Tarnowskich Górach.

Mauser z II wojny światowej trafił do Muzeum Śląskiego Września - 29.12.2021 · fot. KPP w Tarnowskich Górach


Mauser był używany przez Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku. Świetnie zachowany egzemplarz wzbogacił już kolekcję Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach. Broń ma wartość historyczną i ogromną stratą byłoby przekazanie jej do zniszczenia.

O fakcie zabezpieczenia broni palnej z końca XIX wieku policjanci z komendy w Tarnowskich Górach zostali powiadomieni w połowie tego roku. W sprawie wszczęto czynności wyjaśniające dotyczące posiadania broni przez mieszkańca powiatu tarnogórskiego bez wymaganej rejestracji.

Mauser z II wojny światowej trafił do Muzeum Śląskiego Września - 29.12.2021
Mauser z II wojny światowej trafił do Muzeum Śląskiego Września - 29.12.2021 · fot. KPP w Tarnowskich Górach


Losem broni zainteresował się policjant z Referatu do spraw Wykroczeń- aspirant sztabowy Michał Piontek. To on nadał sprawie zupełnie inny kierunek. Policjant wiedział, że świetnie zachowany egzemplarz broni ma dużą wartość historyczną i ogromną stratą byłoby przekazanie jej do zniszczenia. Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach, po uzyskaniu informacji o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych, uruchomił procedurę jej przekazania. Następnie, do wniosku policjantów przychylił się Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach, wydając postanowienie, dzięki któremu możliwe było przekazanie mausera do muzeum.

29 grudnia do tarnogórskiej komendy osobiście przyjechał dyrektor Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach Pan Arkadiusz Dominiec. Pamiątkę historyczną przekazał mu Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach komisarz Waldemar Czapla. Mauser będzie mógł być odtąd oglądany i podziwiany przez kolejne pokolenia.

ar / tychy.info

źródło: Policja Śląska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.