tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 30 grudnia 2021
  • 14 lutego 2022

Oświetlenie na stadionie Tychy Falcons oślepia mieszkańców

Mieszkańcy ulic sąsiadujących z boiskiem Tychy Falcons w Tychach złożyli do prezydenta miasta petycję w sprawie oświetlenia obiektu - twierdzą, że jest ono zbyt silne. Radni zdecydowali, że petycja jest zasadna. Oświetlenie zostanie zmodyfikowane.

Oślepiające oświetlenie stadionu Tychy Falcons
Oślepiające oświetlenie stadionu Tychy Falcons · fot. GKS Tychy


- Obecnie funkcjonujące na tym boisku oświetlenie, szczególnie po zmroku, oślepia osoby przemieszczające się ulicą Zacisze oraz ulicami okolicznymi, w tym kierowców pojazdów. To z kolei może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji drogowych, skutkujących poważnymi wypadkami komunikacyjnymi, które mogą prowadzić do utraty zdrowia lub życia - wskazują autorzy petycji.

Wskazują też, że właściciele okolicznych nieruchomości mają podstawę, w rozumieniu art. 144 kodeksu cywilnego, do wystąpienia do sądu, z uwagi na te uciążliwości.

"Wreszcie należy rozważyć, czy takie ustawienie oświetlenia, które oślepia w nocy osoby znajdujące się w okolicach tego boiska, nie stanowi naruszenia norm administracyjnych - w szczególności norm prawa budowlanego" - czytamy w dokumencie.

Podczas styczniowej sesji Rada Miasta Tychy przyjęła uchwałę, na mocy której oświetlenie zostanie zmodyfikowane. W jej uzasadnieniu czytamy:

"Wnioskodawcy podnieśli zarzuty dotyczące oślepienia w szczególności po zmroku osób przemieszczających się ulicą Jankowicką oraz ulicami okolicznymi, w tym kierowców pojazdów mechanicznych, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji drogowych, skutkujących poważnymi wypadkami komunikacyjnymi. Ponadto wnioskodawcy zgłosili wniosek o zbadanie, czy aktualne ustawienie oświetlenia nie stanowi naruszenia przepisów prawa, w tym prawa budowlanego. Rada Miasta Tychy stwierdza, że oświetlenie boiska przy ulicy Zacisze zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, w oparciu o zatwierdzoną dokumentację projektową oraz uznała, że koniecznym jest podjęcie działań, mających na celu modyfikację przedmiotowego systemu oświetlenia w sposób umożliwiający jego sterowaniem. Zakłada się również wprowadzenie możliwości oświetlenia wybranej części boiska, a także możliwość zmniejszenia natężenia światła".

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.