tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 grudnia 2021

Windykacja polubowna, sądowa i komornicza. Czym różnią się terminy? Rozwiewamy wątpliwości!

Materiał partnera:

Nieuczciwi i niewywiązujący się ze zobowiązań finansowych kontrahenci to niestety smutna codzienność właścicieli wielu firm. Bardzo często zdarza się tak, że bezpośrednie negocjacje z drugą stroną nie przynoszą najmniejszych rezultatów, a spłata należności odkładana jest na niedookreślone „później”. Czasami jedynym skutecznym sposobem na przecięcie tego węzła gordyjskiego jest zwrócenie się do wyspecjalizowanej kancelarii prawnej lub firmy windykacyjnej. Dysponują one bowiem zdecydowanie szerszym zasobem narzędzi, które mogą wykorzystać w walce o uregulowanie długu. Jak się bowiem okazuje, windykacja wcale nie musi sprowadzać się jedynie do sali sądowej.

Windykacja polubowna, sądowa i komornicza. Czym różnią się terminy? Rozwiewamy wątpliwości!


Windykacja polubowna to pierwszy etap procesu dochodzenia należności. Często również ostatniNa początku warto zająć się podstawowymi kwestiami definicyjnymi. Windykacja to instytucja prawna znana już od czasów Cesarstwa Rzymskiego - wówczas rozumiano ją jako odzyskiwanie rzeczy znajdujących się w posiadaniu osoby do tego nieuprawnionej. Współcześnie terminem windykacja określa się proces dochodzenia roszczeń przy użyciu metod przewidzianych w przepisach prawnych. Na skuteczną windykację składa się szereg czynności, niekoniecznie tylko tych sądowych. Ba, sprawa w ogóle nie musi być rozpatrywana przez sędziego, jeśli jej prowadzenie powierzymy doświadczonym profesjonalistom. Ci bowiem dobrze wiedzą, że dług może zostać uregulowany już na etapie windykacji polubownej, odbywającej się poza sądem. Przy użyciu „miękkich” metod, polegających przede wszystkim na negocjacji z dłużnikiem, zawodowy windykator jest w stanie odzyskać należność w mniej niż 30 dni. Windykacja polubowna przebiega z poszanowaniem praw dłużnika - obie strony starają się wybrać najbardziej dogodny termin spłaty, jeśli nie istnieje szansa, by nastąpiło to od razu. Co istotne, jest to metoda nie tylko szybka, ale i relatywnie tania. To właśnie od windykacji polubownej winno zaczynać się każde postępowanie windykacyjne.

Negocjacje nie zawsze kończą się pomyślnie. Wówczas pozostaje wejść na ścieżkę sądowąCo jeśli polubowne rozwiązanie nie przyniesie oczekiwanych skutków? Po wyczerpaniu wszelkich innych możliwości, w grę wchodzi już zdecydowanie bardziej „twarde” postępowanie sądowe, którego staraliśmy się wcześniej uniknąć. Wierzyciel może oczywiście samodzielnie sporządzić stosowny pozew, jednak należy pamiętać, że wchodzimy tu już na grunt bardzo skomplikowanych przepisów. By zwiększyć swoje szanse przed sądem (pamiętajmy, że w przypadku roszczeń bezspornych może być to sąd elektroniczny), warto wspomóc się doświadczeniem prawników zatrudnionych w wyspecjalizowanej kancelarii, którzy następnie w imieniu wierzyciela będą prowadzić sprawę w trakcie kolejnych rozpraw.

Etap windykacji sądowej następuje wraz z wydaniem wyroku i uregulowaniem długu. Jeśli jednak i to nie przekona dłużnika do zapłaty, ostatecznym krokiem jest postępowanie egzekucyjne wszczynane przez komornika sądowego. Jego efekty zwykle są bardzo dotkliwe dla dłużników, dlatego powinno zależeć im na tym, by nie odrzucać z „automatu” bardziej polubownej ścieżki. Jeśli i wierzycielowi zależy na jak najszybszym doprowadzeniu do finału sprawy, powinien wybrać usługi oferowane przez Kancelarię Prawną AIF, działającą na polu windykacji już od kilkunastu lat. By dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.aif.com.pl. Znajdziesz tam informację m.in. o tym, że 75% prowadzonych przez prawników zatrudnionych w Kancelarii AIF rozwiązywanych jest pomyślne już na etapie polubownym.