tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 27 grudnia 2021
 • 2 stycznia 2022

Fortepian dla Mateusza. Pianista z Tychów otrzymał stypendium

Mateusz Krzyżowski - pochodzący z Tychów i odnoszący coraz większe sukcesy pianista podpisał w czwartek, 23 grudnia umowę z fundacją "Tychy - Dobre Miejsce". Umowa dotyczy otrzymania stypendium na zakup nowego fortepianu w wysokości 57 tysięcy złotych.

Mateusz Krzyżowski, umowa z fundacją Tychy Dobre Miejsce
Mateusz Krzyżowski podpisał umowę z Fundacją Tychy Dobre Miejsce. Zakupi profesjonalny fortepian · fot. UM Tychy


- Jakościowy instrument to podstawa w pracy każdego muzyka. Zakup tego fortepianu pozwoli mi na efektywny rozwój poprzez poszerzenie spektrum brzmieniowego, pogłębienie swobody aparatu gry z wyraźnym wskazaniem na klarowność intencji oraz pozwoli na pracę nad wysoce zróżnicowanym repertuarem - podkreśla Mateusz Krzyżowski.

Mateusz jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jego ostatnich osiągnięć należą między innymi: zdobycie I nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, udział w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz I nagroda w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Nowy fortepian jest klasę wyżej niż ten, na którym obecnie trenuje pianista. To sprzęt marki Shigeru Kawai 3. Fortepian ważący 344 kilogramy. Dotarł już z Niemiec do Polski. W mieszkaniu Mateusza znajdzie się na początku 2022 roku. Pozostała kwota potrzebna do zakupu fortepianu (całkowity koszt to ok. 138 tys. złotych) została pokryta z innych stypendiów celowych i wkładu własnego.

Mateusz Krzyżowski, umowa z fundacją Tychy Dobre Miejsce
Mateusz Krzyżowski podpisał umowę z Fundacją Tychy Dobre Miejsce. Zakupi profesjonalny fortepian · fot. UM Tychy


- Niewielu mamy tak utalentowanych muzyków w Tychach jak Mateusz Krzyżowski. Dlatego musimy pomagać takim osobom w rozwoju kariery zawodowej. Zdolni, ambitni, młodzi ludzie są świetnymi ambasadorami naszego miasta w kraju i za jego granicami. Obiecałem Mateuszowi jakiś czas temu wsparcie. Cieszę się, że fundacja „Tychy - Dobre Miejsce” zgodziła się współfinansować zakup fortepianu. Mam nadzieję, że nowy instrument pomoże mu wygrywać kolejne konkursy pianistyczne. Wszyscy w Tychach bardzo mu kibicujemy - mówi Andrzej Dziuba - prezydent Tychów.

Fundacja „Tychy - Dobre Miejsce” na zakup nowego fortepianu przekazała 57 tys. złotych. W grudniu tego roku pomogła także sfinansować paczki świąteczne dla osób potrzebujących z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego (OREW) w Tychach.

- Mateusz sam wskazał na jakim instrumencie mu zależy. Czekaliśmy z podpisaniem umowy, aż fortepian będzie już w Polsce. Jako fundacja staramy się pomagać i wspierać potrzebujących, ale także zdolnych tyszan. Mateusz niewątpliwie na to wsparcie zasługuje - mówi Katarzyna Kula z Fundacji „Tychy - Dobre Miejsce”.

Mateusz Krzyżowski urodził się w 1999 roku w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Edukację kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych imienia Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Lubow Nawrockiej oraz mgr Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

Mateusz jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Do jego ostatnich osiągnięć należą między innymi:

 • I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, Nagroda Chopinowska, Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą,
 • udział w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
 • im. Fryderyka Chopina organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina,
 • I nagroda w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina,
 • II nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego
 • im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
 • III nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie,
 • I nagroda oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie,
 • I nagroda w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie,
 • Grand Prix w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla szkół muzycznych II stopnia w Trzcianie,
 • Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” na Litwie,
 • I nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „per aspera ad astra”,
 • I nagroda w IV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluto w Słupcy oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Apolinarego Szeluto,
 • I nagroda podczas XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych szkół muzycznych II stopnia we Wrocławiu,
 • I nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie im. Anny i Haliny Wesołowskiej Madetko w Katowicach, oraz nagroda specjalna im. Moniki Sikorskiej - Wojtachy,
 • I nagroda w I Międzynarodowym turnieju pianistów w zakresie samodzielnego przygotowania utworów ,,Klauzura w Trzcianie”.


Mateusz brał udział w licznych warsztatach pianistycznych, między innymi w Nohant, Krefeld, Dusznikach-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Lusławicach, Łańcucie, W latach 2015-2018 był stypendystą „Tyskich Orłów” w dziedzinie kultury i sztuki - programu prowadzonego przez Prezydenta Miasta Tychy. Jest również stypendystą programu “Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na dwóch płytach: “Interwar Retrospections”, “The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records. Jego interpretację została zamieszczona również na płycie laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie wydaną przez wytwórnię DUX.

Koncertował w takich miejscach jak Filharmonia Narodowa, Śląska, Rzeszowska, Kowieńska, Łódzka, Świętokrzyska, Lubelska oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach. Występował również za granicą, między innymi we Francji, w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, z orkiestrą kameralną miasta Tychy „Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej i Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej.

ar / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.