Wiadomości

  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1230

Umowa OC zawarta u agenta - jak ją wypowiedzieć?

Materiał partnera:

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jednak niektóre powody niekiedy zmuszają nas do zmiany ubezpieczyciela. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy odstąpienie od umowy OC zawartej u agenta jest możliwe oraz w jaki sposób możesz to zrobić!

Linkhouse


Wypowiedzenie umowy OC - kiedy jest możliwe?Niekiedy zdarza się, że nie jesteśmy zadowoleni z usług dotychczasowego ubezpieczyciela bądź znaleźliśmy inną, atrakcyjniejszą ofertę. Jednak, aby zmienić ubezpieczyciela, należy wypowiedzieć umowę dotychczasowemu agentowi. Ponieważ polisa komunikacyjna OC jest obowiązkowa, wypowiedzenie jej może odbyć się jedynie w konkretnych przypadkach. Jeżeli na przykład zawarłeś umowę na odległość, czyli telefonicznie bądź online, pamiętaj, że możesz od niej odstąpić - masz na to dokładnie 30 dni. Jest to okres, w którym odstąpienie od umowy OC możliwe jest bez podania konkretnej przyczyny.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC jest możliwe w przypadku, gdy ubezpieczenie przestaje obowiązywać w dniu, w którym zdecydowałeś się je wypowiedzieć - ma to związek z tak zwanym podwójnym OC. Kiedy twoje auto ubezpieczone jest w dwóch firmach, a dotychczasowa polisa OC przedłużyła się o kolejny rok, masz prawo wypowiedzieć umowę w towarzystwie ubezpieczeniowym, z usług którego korzystałeś do tej pory. Musisz jednak pamiętać, że w tym przypadku jesteś zobowiązany opłacić część składki stanowiącej wykorzystany już okres ochrony.

Umowę ubezpieczenia OC możesz wypowiedzieć również wtedy, gdy uzyskasz zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu bądź przyjęciu niekompletnego pojazdu do demontażu od uprawnionej do tego stacji. Jeżeli auto zostało zezłomowane, wystarczy, że zgłosisz się do agenta ubezpieczeniowego, u którego zakupiłeś polisę po zwrot części składki OC za niewykorzystane dni ochrony. Przekazując zaświadczenie o demontażu bądź dowód świadczący o wyrejestrowaniu pojazdu, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci przysługującą ci kwotę.

Możesz także wypowiedzieć umowę OC w przypadku sprzedaży pojazdu. Sprzedawca ma obowiązek przekazania nabywcy samochodu posiadającego ważne ubezpieczenie. Nowy właściciel może natomiast kontynuować zawartą przez poprzedniego właściciela umowę lub wypowiedzieć ją w dowolnym momencie, zgłaszając się między innymi do agenta, u którego umowa była zawierana. Kiedy nowy właściciel samochodu zdecyduje się zrezygnować z przekazanej umowy OC, osoba sprzedająca pojazd może natomiast ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części składki u ubezpieczyciela.


Odstąpienie od umowy OC zawartej u agentaJak widać, od umowy OC można zarówno odstąpić, jak i ją wypowiedzieć w konkretnych przypadkach. Jeżeli chcesz odstąpić od umowy, możesz zrobić to u agenta ubezpieczeniowego, u którego ją zawierałeś. Możesz zrobić to także w oddziale danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli nie masz możliwości, aby zrobić to osobiście, masz możliwość odstąpić od umowy w formie listownej, wysyłając do firmy ubezpieczeniowej list polecony lub przesłać odstąpienie od umowy drogą mailową.

Najważniejszą kwestią jest jednak sposób, w jaki rezygnacja z umowy zostanie napisana. Bezwzględnie musi zawierać dane osoby odstępującej od umowy, takie jak imię i nazwisko, jak również dane dotyczące polisy, czyli jej numer oraz dane dotyczące pojazdu: markę, model i numer rejestracyjny. W odstąpieniu muszą się znaleźć również dane towarzystwa ubezpieczeniowego, a także powód rezygnacji z trwającej umowy.

Niezależnie jednak od formy dostarczenia odstąpienia od umowy bądź jej wypowiedzenia, dokument musi posiadać odręczny i czytelny podpis każdego właściciela samochodu. Najlepszym wyborem, aby pismo było prawidłowo sformułowane, będzie skorzystanie z generatora wypowiedzenia umowy dostępnego na stronie wypowiadamoc.pl. Dzięki niemu, uzupełniając niezbędne dane, w prosty sposób otrzymasz gotowe pismo, które wystarczy jedynie przesłać do danego agenta ubezpieczeniowego, u którego kupiłeś polisę OC.