Wiadomości

  • 25 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1340

Tyszanie wzięli udział w maratonie pisania listów Amnesty International

Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka organizowana przez Amnesty International. W tym roku trwała od 29 listopada do 12 grudnia. Na całym świecie zwykli ludzie, wolontariusze, aktywiści połączyli w ten sposób siły, by wspólnie zmienić życie konkretnych osób. Tyszanie podczas spotkania zorganizowanego przez Tyskie Centrum Wolontariatu napisali 31 listów. Dodatkowo 34 listy dostarczyli uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 7 w Tychach.

Tyszanie wzięli udział w maratonie pisania listów Amnesty International - 08.12.2021 · fot. Tyskie Centrum Wolontariatu


Podczas Maratonu uczestnicy piszą apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. Tyskie Centrum Wolontariatu prowadzone przez fundację Internationaler Bund Polska w Tychach pierwszy raz przyłączyło się do tej inicjatywy. W naszym mieście do Maratonu włączyła się wcześniej Wolna Szkoła Dzika - Szkoła Demokratyczna w Tychach, w której dzieci i młodzież żywo zainteresowały się historiami tych osób, dyskutowały o nich i wyrażały swoje oburzenie, że takie sytuacje w ogóle mogą mieć miejsce w dzisiejszym świecie.

Następnie Tyskie Centrum Wolontariatu, zainspirowane spotkaniem w tej szkole, także zorganizowało własną kameralną akcję w środę, 8 grudnia w Klubie Seniora Platyna przy ul. Edukacji 11.

Adresatami listów były głównie ambasady krajów. Osoby w imieniu których pisane były listy do poszczególnych ambasad to:

  • Bernardo Caal Xol - 28 listów,
  • Cihan Al - 14 listów,
  • Mikita Zalatarou - 7 listów,
  • Imoleayo Michael - 6 listów,
  • Wendy Galaza - 9 listów,
  • Runy Panasuya - 1 list.


Suma: 65 listów.

- Dużą wartością tej akcji, poza pomocą poszczególnym osobom, jest zwrócenie uwagi na różne problemy, sposoby łamania i walki o prawa każdego człowieka. Czasem są to osoby tuż za naszą wschodnią granicą, czasem na innym kontynencie. Jednak wszyscy mamy te same prawa i każdy z nas może wyrazić swój sprzeciw wobec łamania tych praw - mówi Anna Małecka - animatorka Tyskiego Centrum Wolontariatu.

Loading...


- Chyba każdy, zapoznając się z historiami tych osób, znajdował taką jedną lub kilka, których losy mocno chwyciły go za serce. Akcja zapoczątkowana 20 lat temu co roku ma szerszy zasięg. Pokazuje, że mamy możliwość wpływu na losy pojedynczych ludzi, ale też wpływ na rządy czy zmiany w prawie. Warto się angażować, nie tylko raz w roku, pisząc listy, ale też przyłączając się do innych akcji organizowanych przez Amnesty Internatinal - mówi przedstawicielka Centrum.

Wszystkie informacje o osobach, w imieniu których uczestnicy akcji pisali w tym roku listy, można znaleźć na stronie: maraton.amnesty.org.pl. Na głównej stronie są ich zdjęcia, a po kliknięciu w nie, można przeczytać ich historię oraz zobaczyć wzór listu.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.