Wiadomości

  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2320

Schronisko dla zwierząt w Tychach wstrzymuje adopcje

Adopcje czworonogów w dniach 22 grudnia - 4 stycznia będą wstrzymane. To coroczna akcja tyskiego schroniska - odpowiedź na nieprzemyślane adopcje. Opiekunowie zwierząt chcą w ten sposób zwrócić uwagę na to, że żywe zwierzę nie jest najlepszym pomysłem na świąteczny prezent. Wiele z takich "prezentów" często wraca do schroniskowych kojców.

Dla wszystkich, którzy w najbliższych dniach przyjdą do placówki po zwierzaka, by podarować go komuś w prezencie, pracownicy schroniska wybrali najbardziej oryginalne, zdrowe i przyjazne czworonogi, jakie mają. To pluszowe pieski i kotki...

- Nadszedł najgorszy czas dla zwierząt, nie tylko schroniskowych, ale także tych ze sklepów zoologicznych, hodowli i od osób prywatnych. Tak, to grudzień, czyli miesiąc, w którym pojawia się Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia - mówią pracownicy Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach.

- Schroniska po świętach przepełnione są niechcianymi „prezentami”. Zanim zdecydujemy się komuś podarować zwierzaka, zastanówmy się kilka razy. Trzeba pamiętać, że zwierzęta to nie zabawki czy sprzęt elektroniczny lub para skarpetek. To nie są rzeczy, które można wrzucić do szuflady, wystawić na aukcji w Internecie, czy po prostu wyrzucić do śmieci, kiedy się znudzą. Taki prezent jest żywym stworzeniem, które wymaga opieki. To nie tylko kochany słodziak pod choinką, a obowiązek na kilka lub kilkanaście lat, coś. O zwierzę trzeba dbać, karmić je, wychodzić z nim na spacer i je leczyć - wskazują opiekunowie bezdomnych zwierząt.

- Czy zastanowiliście się czy osoba, której chcecie podarować taki „upominek”, jest na niego gotowa? A co, jeśli mówi, że bardzo by chciała dostać kotka, ale zapomniała wspomnieć, że nie może go mieć, bo ma alergię na sierść? A może dziecko od kilku miesięcy suszy głowę, że pragnie mieć pieska? Czy zostało wcześniej przygotowane na posiadanie zwierzaka? - wymieniają.

schronisko tychy
fot. Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Tychach / Facebook


Jak przygotować się do posiadania zwierzaka? Pracownicy schroniska mają garść wskazówek dla tych, którzy myślą o przygarnięciu czworonoga:

Zacznij od zrobienia testów alergicznych wszystkim domownikom. Nawet jeśli Twoje dziecko nie jest uczulone, nie oznacza, że pozostali domownicy również nie mają alergii. Sprawdź, na ile dziecko jest w stanie wykonywać obowiązki związane z posiadaniem psa. Może przez kilka tygodni wyprowadzać psa sąsiada lub zwyczajnie chodzić z samą smyczą w ręce. Dzięki temu przekonasz się czy kiedy będzie musiało wyjść z domu w niepogodę lub piąty raz w ciągu dnia, nie straci zapału do bycia właścicielem czworonoga.

Pamiętaj, że gdy zwierzę kogoś pogryzie, to nie Twoje dziecko weźmie na siebie odpowiedzialność, a gdy przyjdzie wybrać się na wizytę u weterynarza, nie ono będzie sponsorem tej „wycieczki”. Odwiedź z nim schronisko, pokaż, jak wyglądają psy dzieci, które też kiedyś chciały pieska, ale po kilku dniach obowiązek wyprowadzania go na spacer stał się zbyt trudny lub po prostu futrzak urósł i nie był już małą puchatą kulką, więc zwyczajnie się znudził. Nie ucz swojego dziecka, że zwierzę można dostać pod choinkę. Jeśli Wasza decyzja jest przemyślana, przyjdź po świętach, kiedy schroniska są przepełnione. Nie rób także prezentu samotnej babci, która nie ma nikogo, z kim by mogła na co dzień porozmawiać przy śniadaniu, weź pod uwagę, ze starsza osoba może mieć problem, by przedostać się przez pół miasta do weterynarza z kotem w transporterze. Co, jeśli podupadnie na zdrowiu i sama będzie wymagała opieki? Kto wtedy zajmie się kotem?


Zarówno adopcja, jak i kupno zwierzaka, wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością. Nieważne, czy to chomik, kot, pies czy kanarek. Schronisko apeluje: nie rób prezentu z żywego zwierzaka!

Uwaga! Wstrzymanie adopcji nie dotyczy osób, które już wcześniej przeszły wizytę przedadopcyjną i czekają na zwierzęta, które są jeszcze leczone.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.