tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 grudnia 2021
  • 27 grudnia 2021

[Historyczne zdjęcie] Święta w Tychach w 1931 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Jak co tydzień w niedzielę, czas na kolejną historyczną fotografię. Kadr przedstawia wnętrze mieszkania w Tychach. Przy choince siedzi kobieta w stroju ludowym pszczyńskim w towarzystwie Alojzego Hnidy czytającego gazetę. Zdjęcie wykonano dokładnie 27 grudnia 1931 roku. Taki zapisek widnieje na odwrocie odbitki.

Święta w Tychach w 1931 roku , historyczne zdjęcie
Święta w Tychach w 1931 roku · fot. Autor nieznany / Archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Jak pisze Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach, zwyczaj ustawiania i dekorowania choinki przywędrował do nas z zachodu na przełomie XIX i XX wieku. Przyjął się najpierw w domach mieszczańskich. Choinka dekorowana była łańcuchami z papieru i słomki, jeżami z bibuły, piernikami, orzechami, jabłkami i świeczkami. W domach śląskich choinka stopniowo wypierała tradycyjnie ustawiane „betelejki” ze sceną Bożego Narodzenia.

Fotografię ofiarował Alojzy Hnida, jeden z założycieli Męskiej I Drużyny Harcerzy w Tychach w latach 20. XX w., Jadwidze Cepokównie założycielce Drużyny Żeńskiej.

Na odwrocie zdjęcia znajduje się odręczny napis: „Pani Jadzi! - na dowód szczerej przyjaźni! Alojzy, Tychy, dnia 27.XII.1931 r.”

ar / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj