Wiadomości

  • 21 grudnia 2021
  • 24 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2631

Poznajcie najlepszych tyskich Wolontariuszy Roku 2021

Został rozstrzygnięty Konkurs na „Tyskiego Wolontariusza Roku 2021”. W tym roku przyznano ex aequo dwa tytuły w kategorii: „Wolontariusz dorosły”, a także dwa wyróżnienia w kategorii „Wolontariusz młodzieżowy”. Poznajcie zwycięzców!

Konkurs ogłoszony przez Tyskie Centrum Wolontariatu prowadzone przez fundację Internationaler Bund miał na celu uhonorowanie i docenienie osób, które bezinteresownie dzielą się swym czasem, energią i angażują się w sprawy potrzebujących osób, działają na rzecz praw człowieka, zwierząt, czy dobra całej naszej planety.

- Grudzień jest tradycyjnym miesiącem organizowania różnego rodzaju akcji pomocowych dla potrzebujących. Warto w tym okresie nagrodzić również tych którzy pomagali przez cały rok - zauważają organizatorzy konkursu.

Konkurs obejmował dwie kategorie: wolontariusz dorosły i wolontariusz młodzieżowy. Kandydatów mogły zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne. Na zgłoszenia organizatorzy czekali do 30 listopada.

Oficjalne ogłoszenie wyników i przyznanie tytułów oraz wyróżnień odbyło się na spotkaniu na platformie zoom, zorganizowanym przez Tyskie Centrum Wolontariatu.

- W spotkaniu wzięli również udział goście z zagranicy. Były to wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności, które pracują w Krakowie: Kristsina z Białorusi, Khatia z Gruzji i Busra z Turcji - mówi Bartłomiej Szymczyk kierownik Centrum Integracji Społecznej w Tychach prowadzonego przez fundację Internationaler Bund Polska.

Tytuł Tyski Wolontariusz Roku 2021 w kategorii wolontariusz dorosły otrzymali Kazimiera Krzysztofik oraz Jarosław Gracka.

Tyski wolontariusz roku 2021


Kazimiera Krzysztofik uhonorowana została za wieloletnią działalność i ogromne zaangażowanie w działania na rzecz osób starszych, chorych, czy w trudnej sytuacji życiowej. Radna drugiej kadencji Tyskiej Rady Seniora. Pani Kazimiera jest inicjatorką i doskonałą organizatorką wielu imprez i wydarzeń senioralnych. Pełna pomysłów i energii, prowadziła w Tychach liczne akcje charytatywne.

Jarosław Gracka jest jednym z najaktywniejszych wolontariusz w tyskiej akcji antycovidowej, pomógł bardzo wielu osobom na kwarantannach i izolacji w robiąc im zakupy, przywożąc ciepłe posiłki i wyprowadzają psy. Wyprowadzaniem psów zajmował się wcześnie rano, jeszcze przed swoją pracą. Zawsze można liczyć na jego pomoc. Promuje wolontariat wśród swoich najbliższych i sąsiadów.

wolontariusz roku 2021


Wyróżnienia otrzymali: Zofia Skwarek - liderka grupy „Rękodzieła u Klubie Seniora Platyna” oraz Władysława Gawłowska - Aktywistka, społecznik i artystka malarka.

Tyski wolontariusz roku 2021


Pani Zofia to bardzo kreatywna osoba. Wciąż zaraża „grupę” nowymi pomysłami, robi to z sercem zaangażowaniem i dokładnością. Obdarzona dużą cierpliwością i empatią. Zachęca, pomaga i dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami. W trudnym okresie pandemii, nie pozostawała bez działań. Zachęcała, by spotykać się w małych grupkach przy zachowaniu regulaminowych obostrzeń. Poprzez inicjowanie wspólnych działań integruje i aktywizuje środowisko.

Tyski wolontariusz roku 2021


Pani Władysława jest z kolei członkinią Tyskiej Rady Seniora. Wolontariuszką na wydarzeniach i imprezach lokalnych, także jako solistka aktorka i recytatorka. Prowadzi liczne warsztaty malarskie dla seniorów w Klubie Seniora Platyna. Prowadziła warsztaty dla dzieci w przedszkolach, a także malowania na tkaninach podczas festynów i imprez wakacyjnych.

W kategorii wolontariusz młodzieżowy nie przyznano nagrody głównej, lecz dwa różnorzędne wyróżnienia do dwóch Szkolnych Kół Wolontariatu: Szkolny Klub Wolontariusza w Szkole Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego i opiekunki Marta Bielińska i Monika Geisler oraz Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach i opiekunka Katarzyna Stroka.

Tyski wolontariusz roku 2021


Mimo pandemii i obostrzeń, Szkolny Klub Wolontariatu w SP nr 22 działał bardzo aktywnie i przeprowadził wiele szlachetnych akcji charytatywnych lokalnych, jak zbiórki karmy dla psów i kotów z Miejskiego Schroniska dla zwierząt w Tychach, zbiórki i przygotowywanie kartek, czy bardzo liczny udział w kweście dla podopiecznych Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach oraz ogólnopolskich jak, np. zbiórka „Paczka Dla Kombatanta. Rodacy Bohaterom”, czy „Góra Grosza” - zbiórka groszy dla podopiecznych wychowujących się poza swoja rodziną w domach dziecka i rodzinach zastępczych.

Tyski wolontariusz roku 2021


Bardzo aktywna młodzież z SP 7 organizuje i włącza się przez cały rok w liczne akcje, takiej jak zbiórki zabawek, odzieży zimowej, karmy dla zwierząt w schroniskach, kasztanów i żołędzi dla żubrów w Jankowicach , wykonanie świątecznych kartek i ozdób na kiermasz dla hospicjum, sprzątanie pobliskiego cmentarza i placu przy pomniku Zesłańców Sybiru w Tychach, wykonanie stroików na 1 listopada, czy udział w kweście na rzecz Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach.

Organizatorem konkursu było Tyskie Centrum Wolontariatu, które działa w Tychach przy ul. Edukacji 11, od sierpnia 2020 r. Współfinansowane jest z budżetu Miasta Tychy a prowadzone przez Fundację Internationaler Bund Polska. W centrum zarejestrowało się dotąd 300 osób z czego 250 podjęło wolontariat.

Tyskie Centrum Wolontariatu w okresie pandemii zorganizowało w Tychach akcję antycovidową, w której wolontariusze pomogli już ponad 140 osobom/rodzinom przebywającym na kwarantannach oraz izolacji. Bardzo wielu wolontariuszy włączało się aktywnie w takie akcje jak pomoc w Powszechnych Punktach Szczepień w Tychach, roznoszeniu ulotek, dotyczących akcji szczepień, dostarczaniu listów w akcji „Czysta decyzja” - dotyczącej wymiany starych pieców węglowych, uczestniczyli w kweście na rzecz Hospicjum im. św. Kaliksta I, tworzeniu kartek na święta, czy na urodziny dla chorego Marcina. Wolontariusze brali też udział w wydarzeniach takich, jak piknik „Postaw na nogi”, „Międzypokoleniowy Konkurs Tańca Amatorskiego i wielu innych.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.