tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 20 grudnia 2021
  • 22 grudnia 2021

[ZDJĘCIA] Spółka Master nie zgadza się z decyzją UOKiK

W poniedziałek, 20 grudnia gminna spółka Master - Odpady i Energia wydała oświadczenie w sprawie kary, jaką nałożył na nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według prezesa UOKiK przedsiębiorstwo brało udział w zmowie przetargowej. Firma zaprzecza tym oskarżeniom.

Reklama

zima, pług, śnieg, odśnieżanie
Uczestnicy zmowy mieli brać udział w postępowaniu przetargowym na „Zimowe utrzymanie i pozimowe oczyszczanie dróg oraz letnie utrzymanie czystości” w Tychach · fot. pixabay.com


Przypomnijmy: w czwartek, 16 grudnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał komunikat w sprawie zmowy przetargowej, do której według urzędu doszło w naszym mieście w latach 2015-2018. Uczestnicy zmowy brali udział w postępowaniu przetargowym na „Zimowe utrzymanie i pozimowe oczyszczanie dróg oraz letnie utrzymanie czystości” w Tychach. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której nałożył na nich kary w łącznej wysokości prawie 1,2 mln zł. Jeden z uczestników porozumienia - firma Bio-Ekos - uniknęła sankcji, ponieważ skorzystała z programu łagodzenia kar - przyznała się do złamania prawa i przedstawiła istotne dowody w sprawie. Spółka Master - Odpady i Energia ma zapłacić karę w wysokości 1 miliona 48 tysięcy 393 złotych. O szczegółach piszemy w artykule Kara UOKiK za zmowę przetargową w Tychach.

Kilka dni później spółka Master wydała oświadczenie:

"Nie zgadzamy się z decyzją Prezesa UOKiK i odwołamy się od niej, wnosząc ponownie o umorzenie postępowania wobec naszej spółki. Jednocześnie zaprzeczamy, że nasza firma brała udział w jakimkolwiek porozumieniu, którego celem było ograniczenie konkurencji. Wniesiemy o uchylenie decyzji i umorzenie postępowania w stosunku do MASTER - Odpady i Energia. (...) Niezależnie od powyższego rozważamy też wystąpienie na drogę sądową przeciwko firmie BIO-EKOS w związku z naruszeniem dobrego imienia naszej firmy" - czytamy w komunikacie.

Poniżej pełna treść oświadczenia:

Oświadczenie spółki Master z dn. 20 grudnia


W dniu 15 grudnia 2021 roku otrzymaliśmy decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 30 listopada 2021 roku, który uznał, że w 2015 roku doszło do praktyk ograniczających konkurencję i naruszających przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Sprawa dotyczy przetargu zorganizowanego w 2015 roku przez Gminę Miasto Tychy Miejski Zarząd Ulic i Mostów na zimowe utrzymanie oraz pozimowe oczyszczanie dróg i obiektów drogowych oraz letnie utrzymanie czystości na terenie miasta Tychy w latach 2015/2016, 2016/2017 i 2017/2018.

Nie zgadzamy się z decyzją Prezesa UOKiK i odwołamy się od niej, wnosząc ponownie o umorzenie postępowania wobec naszej spółki. Jednocześnie zaprzeczamy, że nasza firma brała udział w jakimkolwiek porozumieniu, którego celem było ograniczenie konkurencji. Wniesiemy o uchylenie decyzji i umorzenie postępowania w stosunku do MASTER - Odpady i Energia.

Należy przy tym nadmienić, że w naszej działalności odśnieżanie i sprzątanie miasta stanowi zaledwie 1,64-2,28% przychodów. Nigdy nie było głównym źródłem utrzymania naszej firmy ani podstawową naszą działalnością. Podjęcie się realizacji tych zadań wynikało z możliwości generowania dodatkowych przychodów na zasadzie dywersyfikacji działań gospodarczych. Było przejawem racjonalnego i efektywnego zarządzania podmiotem gospodarczym. W zupełnie innej sytuacji jest firma BIO-EKOS, ponieważ odśnieżanie i sprzątanie miasta w przypadku tej firmy stanowiło aż 30% przychodów. Warto dodać, że BIO-EKOS była inicjatorem postępowania przez UOKiK, z uwagi na złożone przez nich zawiadomienie.

To właśnie firma BIO-EKOS była najbardziej zainteresowana czerpaniem korzyści z realizacji zadań w ramach przetargu z 2015 roku, jak i udziałem w kolejnych przetargach na odśnieżanie i utrzymanie czystości ulic w Tychach w kolejnych latach, które to działania stanowiły istotny element dla istnienia tego wykonawcy na rynku. Dlatego też odwołujemy się od decyzji UOKiK z 30.11.2021r z przekonaniem, że na jaw wyjdą faktyczne motywy działań osób, które narażają inne podmioty gospodarcze na utratę społecznego zaufania.

Niezależnie od powyższego rozważamy też wystąpienie na drogę sądową przeciwko firmie BIO-EKOS w związku z naruszeniem dobrego imienia naszej firmy.


Z poważaniem
Marek Szeles
Rzecznik prasowy Master - Odpady i Energia sp. z o.o.

ar / tychy.info

źródło: Master

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.