Wiadomości

 • 19 grudnia 2021
 • 25 grudnia 2021
 • wyświetleń: 3374

Muzyka świata dla dzieci od tyszan: „Wierszośpiewanki”

„Wierszośpiewanki” to aranżacje szesnastu śpiewanych wierszyków dla dzieci oparte na klasyce gatunku - dorobku Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Stanisława Karaszewskiego. Muzycznej interpretacji tekstów podjęli się tyszanin, gitarzysta flamenco i kompozytor, Michał Czachowski wraz z muzykującymi domowo Wandą i Grzegorzem Ratajskimi.

wierszośpiewanki, ratajscy
Gitarzysta flamenco i kompozytor, Michał Czachowski wraz z muzykującymi domowo Wandą i Grzegorzem Ratajskimi · fot. MCK Tychy


Grudzień obfituje w wydawnicze nowości, nad którymi czuwa Miejskie Centrum Kultury
w Tychach. Po debiutanckiej płycie duetu SIDOR x S-AGE przyszła pora na coś skierowanego do milusińskich.

Grzegorz i Wanda Ratajscy to małżeństwo od dawna osiadłe w Tychach, gdzie tworzą już trzypokoleniową rodzinę. Jak sami mówią, od zawsze kochają muzykę i chętnie realizują muzyczne projekty, nie posiadając muzycznego wykształcenia. Nie stanęło to na przeszkodzie założeniu w latach 60. XX wieku znanego na Śląsku i w kraju zespołu „Passaty”. Już wtedy zrodziła się w tyszanach pasja do tworzenia muzycznych interpretacji wierszy Tuwima, Brzechwy, Leśmiana, Gałczyńskiego, Miłosza czy Tuwima, Brzechwy i Skaraszewskiego.

To do trzech ostatnich poetów sięgnięto i tym razem, ale opierając się ich na twórczości skierowanej do najmłodszych odbiorów. Taka jest geneza powstania „Wierszośpiewanek”, projektu dedykowanego wnukom, wszystkim dzieciom i dorosłym, którzy w głębi serca pozostali dziećmi. Trudno bowiem nie darzyć sentymentem ulubionych wierszyków kojarzonych z pierwszych lat życia.

Efektem współpracy Michała Czachowskiego (odpowiedzialnego za produkcję muzyczną i udźwiękowienie) oraz Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (które w ramach programu grantowego Tyski Bank Kultury wsparło tyszan) z Grzegorzem i Wandą Ratajskimi jest płyta „Wierszośpiewanki”. To kolekcja szesnastu znajomych tekstów, którym nadano formę piosenek i to niezwykłych, bo inspirowanych różnymi stylami muzycznymi. Wszystko to sprawia, że płyta jest świeża i lekka - zaskakuje każdym kolejnym utworem. Mnogość instrumentarium oraz zaproszonych do współpracy gości (oprócz inicjatorów płyty, usłyszymy na niej ponad 10 innych muzyków!) dodaje wykonaniom przestrzeni i różnorodności.

Lubiane „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie”, „Spóźniony słowik” czy „Okulary” możemy tu usłyszeć w wersji akustycznej, pozbawionej elektroniki, przez co ujawnia się także edukacyjna warstwa wydawnictwa. Na podstawie piosenek można zapoznać dzieci z brzmieniem takich instrumentów jak ukulele, gitara, akordeon, skrzypce i inne, a nawet pokazać jak one wyglądają. Wszystkie bowiem używane na płycie instrumenty są pięknie zilustrowane przez rysowniczkę Weronikę Ratajską w książeczce dołączonej do płyty, gdzie znajdują się też teksty umożliwiające wspólne śpiewanie. Wszystko to ma na celu uruchomić wrażliwość dzieci na dźwięki akustyczne, co jest ważne w edukacji muzycznej.

Muzyka świata dla dzieci: „Wierszośpiewanki”
Muzyka świata dla dzieci: „Wierszośpiewanki” · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Płytę można nabyć za pośrednictwem serwisu allegro.pl: https://allegro.pl/oferta/w-g-ratajscy-wierszospiewanki-11548337459 a niebawem także w salonach Empik.

Wydanie płyty „Wierszośpiewanki” Michała Czachowskiego oraz Wandy i Grzegorza Ratajskich zostało zrealizowane w ramach Tyskiego Banku Kultury, programu grantowego dla artystów związanych z miastem Tychy realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

W nagraniach wzięli udział następujący artyści oraz instrumenty:
 • Wanda Ratajska - śpiew
 • Grzegorz Ratajski - śpiew, gitara, banjo, ukulele, ukulele basowe
 • Michał Czachowski - ukulele, banjo, bodhran, cajon, buzz, łyżki, grzechotki, trójkąt, tamburyn, gitara
 • Weronika Ratajska, Małgorzata Czachowska, Anna Czachowska, Marta Kania - chórki
 • Paweł Mazurkiewkicz - akordeon
 • Marcin Sidor - skrzypce
 • Maciej Szajkowski - bęben obręczowy
 • Piotr Wojnarowski - kontrabas
 • Iwona Karcz - Wojnarowska - śpiew
 • Witold Kulczycki - whistle
 • Janusz Czachowski - gwizd
 • Tomasz Pala - fortepian
 • Isaac Pena Gonzalez - perkusja
 • Aleksander Miśkiewicz - akordeon guzikowy


Ilustracje: Weronika Ratajska

Fragmenty utworów do posłuchania:
https://soundcloud.com/migu.../do-biedronki-przyszedl-zuk...
https://soundcloud.com/miguel-czachowski/indyk...
https://soundcloud.com/mig.../rozmawiala-ges-z-prosieciem...

O programie Tyski Bank KulturyTyski Bank Kultury to program grantowy Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, w którym każdy kreatywny tyszanin może spełnić swoje marzenie realizacji artystycznego pomysłu. Wystarczyło opisać swoją wizję, złożyć wniosek i po pozytywnej weryfikacji razem z ekipą MCK zamienić marzenia w plany. W 2021 roku realizowana jest już siódma edycja TBK, ale po raz pierwszy w zmienionej formule, pozwalającej na niemal całoroczne składanie wniosków wszystkim tyszanom, którzy zaskoczyli ciekawym pomysłem artystycznym. Nabór zakończył się, kolejny planowany jest na rok 2022 po zakończeniu realizacji tegorocznych działań.

ar / tychy.info

źródło: Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj