tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 grudnia 2021
  • 13 grudnia 2021

[Historyczne zdjęcie] Biała zima w Tychach Starych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Zdjęcie, które dziś prezentujemy pochodzi z roku 1959. Uwiecznia ono Stare Tychy, a konkretnie ul. Buczka (obecnie Bocheńskiego), która łączy plac przed kościołem św. Marii Magdaleny z ulicą Budowlanych.

Biała zima w Tychach Starych, historyczne zdjęcie
Biała zima w Tychach Starych, 1959 rok. · fot. Zygmunt Kubski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach tak pisze o tym miejscu:

"Około 1960 roku w miejscu pustego placu, wybudowano domy mieszkalne z częścią handlową w parterach. Pierzeje wzniesionych budynków utworzyły Rynek, centrum dzielnicy Stare Tychy. Na zdjęciu widoczna stara zabudowa. W miejscu wybudowanego w 1964 roku Teatru Małego (od lewej), znajdowały się gospodarstwa Dziubanego i Kurzaka, a po drugiej stronie ulicy gospodarstwo Kornasa".

Autorem fotografii jest Zygmunt Kubski, który zamieszkał z rodziną w Tychach w 1954 roku. Był związany zawodowo z przedsiębiorstwami budowlanymi, pracował w latach 1954-1989 m. in. w TPBM, WPBM i KBO GOP-Południe. Jako fotograf, amator, dokumentował głównie etapy budowy miasta, powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m. in. system 540 i W-70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne.

Zbiór fotografii jego autorstwa, wykonany w latach 1954-1980, stanowi cenną dokumentację historyczną i obyczajową o walorach artystycznych.

ar / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj