Wiadomości

  • 13 grudnia 2021
  • 16 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2211

Jaroszowice: pojazdy typu TIR nie powinny tam wjeżdżać

Radna PiS Anita Skapczyk drogą interpelacji złożyła zapytanie w sprawie ważenia pojazdów ciężarowych w dzielnicy Jaroszowice. Dyrektor MZUiM wskazuje jednak, że ciężarówki typu TIR w ogóle nie powinny się tamtędy poruszać i zapowiedział, że wystąpi z prośbą do policji o wzmożenie kontroli w tym rejonie.

ciężarowka, tir
W dzielnicy Jaroszowice obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 7 ton · fot. pixabay.com


- Czy w ramach wdrażania tzw. systemu WIM, umożliwiającego ważenie pojazdów w ruchu, wzięto pod uwagę wjazd do miasta od strony Lędzin? Wjazd dotyczy ulicy Wygody (Lędziny) oraz ul. Mysłowickiej w Tychach (dzielnica Jaroszowice) - zapytała Anita Skapczyk w imieniu klubu PiS.

- Prośbę swoją uzasadniamy faktem wzmożonego ruchu pojazdów ciężarowych TIR, które wjeżdżają do dzielnicy, skracając sobie drogę do terminali logistycznych Promont, TTS, Fiat i całej strefy ekonomicznej. Pragniemy podkreślić, że nie chodzi tylko o niszczenie infrastruktury, ale przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy - wskazuje radna Anita Skapczyk.

- Na terenie Tychów zostanie zainstalowanych 5 stacji WIM - 4 na drogach krajowych oraz 1 na drodze ekspresowej - w miejscach, gdzie najczęściej są obserwowane pojazdy przekraczające normy drogowe (m. in., poprzez przeciążenie pojazdów), co automatycznie przełoży się na największą efektywność właściwej kontroli. W przypadku dzielnicy Jaroszowice nie przewidziano montażu stacji WIM w ramach realizacji zadania ITS - wyjaśnia dyrektor MZUiM, Artur Kruczek.

- W dzielnicy obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 7 ton, a każdy pojazd członowy typu TIR ma masę rzeczywistą większą, więc nie występuje wątpliwość co do podjęcia interwencji przez odpowiednie służby - wskazuje dyrektor.

- Wybrane lokalizacje dla WIM są ostateczne - podkreślił A. Kruczek i dodał - Informuję również że a ul. Mysłowickiej zaplanowany jest montaż kamery pozwalającej właściwym służbom na obserwację pojazdów wjeżdżających do miasta od strony Lędzin. Jednocześnie kopię niniejszego pisma kieruję do policji z prośbą o wzmożenie kontroli w tym rejonie - zapowiedział dyrektor Kuczek.

Artur Kruczek wyjaśnia też, jak działa podsystem ważenia pojazdów w ruchu WIM, będący częścią „Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem w mieście Tychy" (w skrócie ITS).

- Służy on selekcji potencjalnie przeciążonych pojazdów. Zgromadzone dane o pojazdach (nacisk osi, długość pojazdu, zdjęcie pojazdu, numer rejestracyjny) stanowią informację dla Inspekcji Transportu Drogowego. W praktyce oznacza to, że inspektorzy, analizując bieżące dane na temat pojazdów przekraczających wybrane normy, podejmują decyzje o skierowaniu ich na certyfikowane stanowisko pomiarowe. Głównym celem zastosowania preselekcyjnych systemów ważenia pojazdów jest zredukowanie liczby wjeżdżających do miasta pojazdów ciężarowych przekraczających normy drogowe, a co się z tym wiąże, ochrona infrastruktury drogowej, w szczególności zapewnienie zakładanego okresu eksploatacji nawierzchni. Niejednokrotnie pojazdy ciężarowe i członowe poruszają się ze zbyt dużym ładunkiem - wyjaśnia dyrektor Kruczek.

Więcej o WIM pisaliśmy w artykule:
W Tychach będą ważyć pojazdy w ruchu. Trwa budowa stacji WIM

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.