tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 10 grudnia 2021
 • 14 grudnia 2021

Ostrzeżenie przed fałszywą zbiórką na rzecz głuchoniemych

Ostatnio w Tychach i Kobiórze mieli uaktywnić się złodzieje chodzący z wydrukowanym formularzem i zaczepiający ludzi. Na formularzu miała widnieć nazwa "Stowarzyszenie Regionalne Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie". Bądźmy czujni! Takie stowarzyszenie w istocie nie istnieje! Już w minionych latach policja ostrzegała o tym rodzaju oszustwa. Teraz robi to także Polski Związek Głuchych Oddział Śląski oraz inne oddziały regionalne Związku na terenie kraju.

Uwaga na oszustów
Tak wygląda formularz, z którym chodzą oszuści


"Ostatnio w Tychach uaktywnili się złodzieje, chodzący z wydrukowanym formularzem i zaczepiający ludzi. Łysy, krępy mężczyzna kręcił się po galerii handlowej Gemini Park Tychy, a kilka dni później młody mężczyzna pojawił się z takim samym formularzem w Kobiórze. Najbardziej bezczelni złodzieje udawali niepełnosprawnych, stukali długopisem o kartkę i pokazywali, że nie słyszą, zapraszając do wypisania formularza, na którym widnieje rubryczka z kwotami darowizny wypisana niemałymi sumami (100, 200, 50 zł). Gdy pokazałam, że nie mam pieniędzy, pokazał palcem na bankomat, który przypadkiem stał niedaleko. Łysy facet w Gemini na widok moich 5 złotych wyciąganych z portfela, przewrócił teatralnie oczami, pokazał na kwoty, które rzekomo dostaje, obruszył się i poszedł dalej. Ostrzeżcie proszę rodziców i dziadków, którzy ze względu na zbliżające się święta, byliby bardziej skłonni wesprzeć szczytny cel" - taki komunikat krążący po mediach społecznościowych, wysłała do naszej redakcji czytelniczka.

Polski Związek Głuchych Oddział Śląski ostrzega:

"Wciąż dostajemy głosy z informacjami o próbach oszustwa na terenie województwa śląskiego jak i innych województw. Problem jest wciąż aktualny. Przypominamy, że Polski Związek Głuchych nie prowadzi żadnej akcji (zbiórki pieniędzy) w Katowicach ani w żadnym z miast na terenie województwa śląskiego, gdzie działają jednostki".

Loading...


Takie oszustwa są odnotowywane w ostatnim czasie również w innych regionach kraju. O podobnych przypadkach powiadomił m.in. Polski Związek Głuchych Oddział Dolnośląski:

Loading...


W minionych latach przestrzegała przed nimi także Śląska Policja po tym, jak Zarząd Głównego Stowarzyszenia Polskiego Związku Głuchych powiadomił Komendę Główną Policji o nielegalnych, publicznych zbiórkach pieniędzy odnotowywanych na terenie całego kraju, przez osoby podające się za wolontariuszy Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie:

slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/ogloszenia/237853,Uwaga-na-falszywe-publiczne-zbiorki-pieniedzy.html

Policja przypomina: informacje o zgłoszeniu zbiórki publicznej można sprawdzić na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod adresem zbiorki.gov.pl.

Zgłoszenie zbiórki publicznej zawiera następujące dane:

 • numer zbiórki publicznej;
 • dane organizatora zbiórki:
 • nazwa, adres siedziby oraz numer KRS, numer NIP lub numer REGON - w przypadku fundacji, stowarzyszenia, tzw. organizacji kościelnej,
 • imiona i nazwiska oraz miejsca zamieszkania członków komitetu społecznego;
 • cel zbiórki publicznej;
 • sposób prowadzenia zbiórki publicznej;
 • miejsce prowadzenia zbiórki publicznej;
 • termin rozpoczęcia i zakończenia zbiórki publicznej;
 • przewidywane koszty niezbędne do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki publicznej, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.


Informacja o zgłoszeniu zbiórki publicznej może też zawierać inne informacje, z wyłączeniem danych osobowych.

Jednym z warunków jakie musi spełnić organizator zbiórki publicznej jest zapewnienie osobom przeprowadzającym zbiórkę identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz w szczególności informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numer zbiórki publicznej.

Policjanci w całym kraju apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce policji lub pod numerem 997 lub 112.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.