Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2021
  • 13 grudnia 2021
  • wyświetleń: 4740

Szlachetna Paczka w Tychach. Obdarowanych zostało 75 rodzin

W sobotę, 11 grudnia odbył się Weekend Cudów, czyli najbardziej oczekiwany przez ubogie rodziny moment w ciągu roku. 23 wolontariuszy Szlachetnej Paczki z naszego miasta miało mnóstwo pracy. Wszystkie zgłoszone do akcji tyskie rodziny znalazły swoich darczyńców. To 75 trudnych historii i 75 wspaniałych osób, które chcą pomóc! Jak przebiegał cały proces obdarowywania potrzebujących - od zgłoszenia, weryfikacji do przekazania paczek? Jak to wyglądało w tym roku w Tychach?

XXI Weekend Cudów Szlachetniej Paczki - Tychy 2021 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


W 2021 roku 23 wolontariuszy odwiedziło 129 rodzin. Były one zgłaszane przez różne instytucje - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Dzienny Dom Pomocy Społecznej Wrzos, ale również przez osoby prywatne.

Każde zgłoszenie to druk z kilkoma słowami na temat zgłaszanej osoby lub rodziny i jej podpis wyrażający zgodę na udział w projekcie. Zgłoszenia wpływały od października do końca listopada. Ostatnią z rodzin tyscy wolontariusze odwiedzili jeszcze 26 listopada. Na dzień 2 grudnia mamy w Tychach 75 rodzin wybranych przez darczyńców - to oznacza, że ich historie zniknęły już z bazy rodzin.

- Na 23 wolontariuszy czeka mnóstwo pracy, ale jesteśmy na to przygotowani. Ze względu na obostrzenia nie możemy prosić o pomoc w noszeniu paczek zbyt dużej ilości osób z zewnątrz - mówi Bogusława Szczepianiak - koordynatorka Szlachetnej Paczki w naszym mieście.

Szlachetna Paczka 2021 w Tychach - 10-11.12.2021 · fot. Szlachetna Paczka Tychy


Jak mówi pani Bogusia, historie rodzin były przeróżne, od wielodzietnych rodzin po osoby samotne. Każda rodzina była odwiedzana przez dwójkę wolontariuszy. Potrzeby tych rodzin skupiają się wokół naprawdę podstawowych rzeczy. Na pierwszym miejscu bardzo często wymieniane są artykuły żywnościowe, środki czystości oraz odzież i obuwie zimowe.

- Jeśli chodzi o odzew darczyńców, to w tym roku w momencie pojawienia się historii rodziny na stronie szlachetnapaczka.pl, każda z tyskich rodzin bardzo szybko znikała ze strony. Wśród darczyńców jest wiele firm, przedsiębiorstw działających na terenie Tychów, ale i osób prywatnych. Bardzo często grupa znajomych tworzy wspólnie pomoc dla wybranej przez swojego przedstawiciela rodziny. Każdy z wolontariuszy Szlachetnej Paczki jest do dyspozycji darczyńcy i pomaga w tworzeniu paczki. Bardzo często wraca do rodziny, aby np. pomierzyć ściany czy sprawdzić jakie wymiary powinna mieć pralka, aby zmieściła się w łazience. W Tychach mamy wielu chętnych do udziału w tworzeniu paczek dla rodziny i nie zdarzyło się aby ktoś pozostał bez pomocy - powiedziała nam pani Bogusława.

Dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły w Zespole Szkół Nr 1 im. G. Morcinka powstał magazyn, do którego darczyńcy już 10 grudnia mogli zwozić prezenty dla rodzin. Szkoła ta od kilku lat bardzo wspiera Szlachetną Paczkę, wielu uczniów pod opieką pani Agnieszki Penkali w miarę swoich możliwości pomaga w organizacji Weekendu Cudów.

W Weekend Cudów pomogło tyszanom w organizacji "Paczki" wiele tyskich firm. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. bezpłatnie użyczyło im samochód dostawczy wraz z kierowcą, a Master Odpady i Energia oraz Tyska Stołówka zapewniły posiłki dla wolontariuszy.

- Przed nami ciężki weekend, jednak kiedy już wszystkie paczki są dostarczone, potrzeby rodzin zaspokojone, to czujemy nie zmęczenie a ogromną radość i ciepło na sercu - mówiła pani Bogusława tuż przed finałem Szlachetnej Paczki.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.