Wiadomości

  • 29 listopada 2021
  • wyświetleń: 745

Samochody w pełni hybrydowe a łagodne hybrydy - czym się różnią?

Materiał partnera:

Kilka lat temu zaczęliśmy dowiadywać się o różnych typach samochodów hybrydowych, niemniej wciąż kilka terminów nie zostało sprecyzowanych. Postanowiliśmy zatem rozwiać wszelkie wątpliwości!

Whitpress


Obecnie kupując hybrydę, trzeba mieć na uwadze ogromną różnorodność specjalistycznej terminologii, słów, których jeszcze kilka lat temu nie było w motoryzacji.

Dobrym pomysłem jest nadrobienie zaległości, przynajmniej z tymi niezbędnymi obecnie koncepcjami. W ten sposób nie zdziwimy się, gdy dealer zapyta nas, czy chcemy samochód w pełni hybrydowy, czy łagodną hybrydę.

Główne różnice w samochodach hybrydowych



W pełnej hybrydzie (znanej również jako hybryda plug-in lub PHEV (ang. Plug-in Hybrid Electric Vehicle) silnik elektryczny działa autonomicznie, podobnie jak silnik spalinowy.

Z kolei łagodna hybryda lub MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) ma układ półhybrydowy, ponieważ silnik elektryczny nie ma wystarczającej mocy, aby samodzielnie poruszać pojazdem. Dlatego nazywane są również mikrohybrydami, hybrydami lekkimi lub hybrydami gładkimi. W tych samochodach silnik elektryczny zapewnia dodatkową moc do silnika spalinowego. Robiąc to w określonych sytuacjach, pozwala to również znacznie obniżyć emisje pojazdu.

Oprócz tych dwóch opcji istnieje opcja pośrednia: elektryczna hybryda lub HEV (Hybrid Electric Vehicle). W tych pojazdach silnik elektryczny ma nieco mniejszą moc niż w pełnej hybrydzie, chociaż w przeciwieństwie do pojazdów MHEV jest w stanie poruszać pojazdem w krótkim czasie. Różni się również od PHEV sposobem ładowania akumulatora elektrycznego: ponieważ nie można go podłączyć, jest ładowany poprzez hamowanie rekuperacyjne.

Jaka jest najlepsza opcja hybrydowa?



Odpowiedź musi brzmieć: to zależy. Wybór jednej technologii nad inną powinien opierać się na tym, jak kierowca będzie korzystał z samochodu hybrydowego. W końcu mimo wszystko moja o inwestycji.

Jeśli większość jazdy odbywa się na obszarach miejskich, opcja pełnego samochodu hybrydowego może być najlepsza w dłuższej perspektywie. Choć ten typ pojazdu jest początkowo droższy, koszt ten można zrekompensować latami, ponieważ doładowanie silnika elektrycznego, który będzie najczęściej używany, jest znacznie tańsze niż zasilanie silnika spalinowego.

Z kolei opcja samochodu z łagodną hybrydą bardziej przyda się kierowcom, którzy częściej jeżdżą po autostradach, gdzie częściej będą korzystać z silnika termicznego. W takim przypadku, choć tego typu pojazd jest zazwyczaj początkowo tańszy, kierowca powinien liczyć się z dodatkowym kosztem zatankowania paliwa.

Podsumowanie



Dostępny na rynku motoryzacyjnym wybór samochodów hybrydowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od preferencji. Jest to tym bardziej istotne w potencjalnej perspektywie zmiany auta na nowe i chęci zaoszczędzeniu na eksploatacji wozu. W końcu to właśnie hybrydy są najkorzystniejszymi pod względem ekonomicznym pojazdami na chwilę obecną, warto więc dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej.