tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 27 listopada 2021

Turecki przewoźnik złamał ważny przepis. Otrzymał maksymalną karę

Przewozy z pomiędzy Turcją a Polską odbywają się bez konieczności posiadania zezwolenia, gdyż tak stanowi polsko-turecka umowa w zakresie przewozów dwustronnych. Niestety w tym konkretnym przypadku kierowca powinien był posiadać specjalne polskie zezwolenie, gdyż nie był to przewóz dwustronny, a przy tym nie przestrzegał on zasad wykonywania przewozów ustanowionych w umowie EKMT.

Reklama

Turecki kierowca złamał ważny przepis. Otrzymał maksymalną karę
Turecki przewoźnik złamał ważny przepis. Otrzymał maksymalną karę · fot. WITD Katowice


Skontrolowany w czwartek, 25 listopada w Tychach transport wykonywany przez tureckiego przedsiębiorcę nie był klasycznym transportem dwustronnym, gdyż turecki kierowca podmieniał naczepy z ładunkami do i z Polski na terenie Czech. Inspektorzy skrupulatnie przyjrzeli się dokumentom posiadanym przez kierowcę, wpisom w dzienniku podróży, w którym kierowca ma obowiązek zapisywać informacje o kolejno wykonywanych przewozach, oraz porównali te informacje z danymi cyfrowymi zapisanymi w tachografie.

- Analiza wykazała, że kontrolowany przewóz z ładunkiem przeznaczonym do jednego ze śląskich miast jest już niedozwoloną czwartą jazdą z ładunkiem licząc od ostatniego wyjazdu z ładunkiem z Turcji. Zasady takie obowiązują przewoźników korzystających z międzynarodowych zezwoleń EKMT. Naruszenie tych reguł powoduje, że przewoźnik nie może korzystać z przywilejów posiadania takiego zezwolenia i powinien posiadać zezwolenie wynikające z międzypaństwowych umów dwustronnych. Turecki przedsiębiorca polskiego zezwolenia nie posiadał, zatem czeka go kara przewidziana w ustawie o transporcie drogowym, czyli 12 tys. zł - informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach.

Po zakończeniu kontroli kierowca w imieniu tureckiego przedsiębiorcy uiścił kaucję pieniężną. Zorganizował także przewiezienie ładunku do miejsca docelowego przy pomocy polskiego przewoźnika.

mp / tychy.info

źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.