tychy.info

Reklama

Wiadomości

 • 23 listopada 2021
 • 24 listopada 2021

Szczepienia na grypę dla wszystkich pełnoletnich w Tychach

Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla wszystkich pełnoletnich. Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień. W Tychach program ten realizuje kilkanaście przychodni.

Reklama

szczepienie, szczepionka, koronawirus
Bezpłatne szczepienia dla wszystkich pełnoletnich. Rusza akcja · fot. pixabay.com


Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe - to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

Zgłoszenia w dowolnym punkcie szczepień i bez receptyOsoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne jest tutaj), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

W Tychach punkty realizujące program (według wykazu na stronie rządowej) to:

 • LUX MED, ul. Damrota 47a
 • Tomasz Moll, ul. Grota-Roweckiego 51,
 • ULTRA-MED-STREFA, ul. Fabryczna 2,
 • PRZYCHODNIA LEKARSKA SAN-MED, ul. Biblioteczna 17,
 • NZOZ CM "ARKA-MED, ul. Nałkowskiej 27,
 • ANNA POGORZELSKA-ANTKOWIAK, Aleja Bielska 135b/17,
 • VIA-MED, ul. Turyńska 100,
 • SZPITAL MIEJSKI W TYCHACH, ul. Cicha 27,
 • NEUCA MED, ul. LENCEWICZA 46,
 • NEUCA MED, ul. TOWAROWA 1,
 • NEUCA MED, ul. CZARNIECKIEGO 6,
 • NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDICO", Narcyzów 24.


Lista ta może się poszerzyć!

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki przeciwko grypie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), która następnie dostarczy do nich dawki. W tym roku do Polski trafi łącznie 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 roku.

Podstawowym zadaniem szczepionki przeciwko grypie jest wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy. Szczepienia są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz powikłaniom i zgonom.

- Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach - mówił szef resortu zdrowia. Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19.

- Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień - wskazuje minister zdrowia

ar, mp / tychy.info
źródło: Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.