tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 24 listopada 2021
  • 23 grudnia 2021

Kto jest odpowiedzialny za zimowe utrzymanie dróg i chodników?

14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania oraz 1480 ton soli drogowej i 1900 ton piasku - tak w skrócie możemy podsumować to, jak Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach przygotował się do Akcji Zima. Kto jest odpowiedzialny za zimowe utrzymanie dróg i chodników? Do kogo zadzwonić w razie potrzeby? Jak działa cały system?

Reklama

śnieg, zima, odśnieżanie, chodnik
1900 ton piasku przygotowano, by chodniki były bezpieczne · fot. bielsko.info


W tym okresie o bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców miasta dbają także spółdzielnie, instytucje, zakłady pracy czy firmy, bo na nich spoczywa część zimowych zobowiązań dotyczących m.in. odśnieżenia chodników. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta, pracą wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej. Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86.

W Akcję Zima włączają się również inne jednostki i spółki miejskie oraz spółdzielnie mieszkaniowe utrzymujące wewnątrzosiedlowe drogi i chodniki, a także właściciele nieruchomości. Chodzi o sprzątanie błota, śniegu, lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, a także m.in. o bieżące usuwanie sopli lodu i nawisów śnieżnych.

Jedną z jednostek realizujących Akcje Zima w Tychach jest Miejski Zarząd Ulic i Mostów, który odpowiada za utrzymanie chodników i dróg publicznych w mieście.

- W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg - mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

- Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania - wyjaśnia.

Do końca tego roku o tyskie drogi dbać będą - tak jak w ubiegłym sezonie - firmy: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD.

- Cały sprzęt wyposażony jest w GPSy, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę. Dzięki temu w razie potrzeby np. podczas śnieżycy, możemy reagować natychmiast i wysłać pojazdy w odpowiednie miejsce - dodaje dyrektor MZUIM.

Dodatkowo dostęp do obsługi programu GPS został zainstalowany w Ośrodku Dyspozycyjnym przy Straży Miejskiej.

Standard drogi ma znaczenie nie tylko dla kolejności jej odśnieżania. Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach. Łącznie w magazynach wykonawców przygotowano 1480 ton soli drogowej i 1900 ton piasku. Ta ilość jest systematycznie uzupełniana w miarę zużycia.

ar / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.