tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 listopada 2021
  • 1 grudnia 2021

"Rozjeżdżanie" Parku Północnego przy sprzątaniu liści?

W połowie listopada czytelniczka napisała do naszej redakcji, że według niej liście są niepotrzebnie sprzątane w Parku Północnym. Teren według niej miał być "rozjeżdżany" przez duże pojazdy firmy zajmującej się zielenią miejską. - Po co sprzątać tak niewielką ilość liści i przez to robić koleiny w parku ciężkimi pojazdami? Czy one powinny tam wjeżdżać? - zastanawiała się nasza czytelniczka. Tyski Zakład Usług Komunalnych wyjaśnia.

Rozjeżdżanie parku przy sprzątaniu liści? - 16.11.2021 · fot. czytelniczka


Poprosiliśmy o informację, czy faktycznie, w opinii TZUK, liście zbierane są w sposób nieprawidłowy i czy teren jest niszczony przez pojazdy oraz jakie są przyjęte zasady w zakresie usuwania liści na terenie Tychów?

- Prace porządkowe na terenie parków prowadzone były zgodnie z umową, tzn. pojazdy przedstawione na zdjęciach mogły się poruszać po parku. Teren nie był grząski, ponieważ od kilku tygodni nie było intensywnych opadów deszczów, które uniemożliwiłyby wykonywanie takich prac. Oczywiście z uwagi na różnorodność terenu, może zdarzyć się miejscowe uszkodzenie trawników (w szczególności koleiny), w takiej sytuacji wykonawca naprawia szkody - tłumaczy Karolina Mikos z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

- Obecnie na terenie naszego miasta prowadzone są prace porządkujące opadłe liście. W ciągu ostatnich lat częstotliwość tych prace ograniczono do niezbędnego minimum, nie wszystkie tereny traktujemy w ten sam sposób. Bierzemy pod uwagę potrzeby przyrody i korzyści jakie pozostawianie liści niesie ze sobą. W parkach, w tym roku prace porządkujące opadłe liście są wykonywane jesienią jednokrotnie. Wytypowaliśmy specjalne strefy, w których liście pozostaną do wiosny. Natomiast z dróg i chodników oraz przyległych do nich trawników, ze względów bezpieczeństwa, opadłe liście zostaną uprzątnięte kilkakrotnie - wyjaśnia metodę porządkowania terenów zielonych przedstawicielka TZUK.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.