Wiadomości

  • 15 listopada 2021
  • 16 listopada 2021
  • wyświetleń: 1376

Fotowoltaika po 2022r. - projekt ustawy o zmianie systemu opustów

Artykuł sponsorowany:

Boom na fotowoltaikę trwa w Polsce już od kilku sezonów, jednak takiego tempa jak dotychczas chyba jeszcze nie było. Każdy, kto zdecydował się na instalację fotowoltaiczną w swoim domu, koniecznie chce wykonać ją do końca roku. Dlaczego? Wszystko przez poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawianych źródłach energii. Planowane zmiany w systemie opustów poruszyły prosumentów i przyspieszyły wiele decyzji.

EkoSun


Wstrząs na rynku fotowoltaikiJak informują pracownicy działu technicznego firmy Ekosun w Bielsku - Białej (http://www.ekosun.pl) wyraźnie widać, że czas stał się kluczowy dla klientów. - Większość klientów, która zgłasza się do naszego biura w Bielsku - Białej zaczyna od pytania, czy zdążymy zamontować i uruchomić instalację w tym roku. Każdy chce załapać się na obowiązujący system opustów. Boom na fotowoltaikę widać także w dostępności sprzętu. Na szczęście nas ta sytuacja nie dotyka w tym obszarze, gdyż posiadamy własny magazyn - wyjaśniają. Na rynku fotowoltaiki widać szczególne ożywienie. Wywołały jej prace nad zmianą ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dla prosumenta, produkującego energię na własny użytek w gospodarstwie domowym wiele może się bowiem zmienić. Jakie zmiany przyniesie nam 2022r.?

Poselski projekt ustawy - co się zmieni po 2022r.2. lipca 2021r. do sejmu wpłynął projekt ustawy, który wywołał niemałe zamieszanie na rynku instalacji fotowoltaicznych. Obawy prosumentów budzą bowiem zapowiadane zmiany w systemie opustów. Systemie, który zachęcił wielu prosumentów do inwestycji w fotowoltaikę. Dla prosumentów, którzy już produkują energię ze słońca nic się nie zmienia. Nowy system rozliczeń obejmie nowych użytkowników instalacji PV. Dotychczas, od 2016r. obowiązywał bezgotówkowy system rozliczeń, w którym nadwyżki energii wracały do prosumenta w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 (w zależności o wielkości instalacji. Projekt zakłada, że od stycznia 2022r. prosumenci zostaną objęci systemem sprzedaży energii. Sprzedaż energii ma się odbywać po średniej cenie z ryku hurtowego. Jak zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska, każdy, kto uruchomi swoją instalację po 1. Stycznia 2022r. będzie mógł już jedynie sprzedawać nadwyżki energii po niższej cenie, aniżeli będą ja odkupować w czasie, gdy produkcja będzie niższa niż zapotrzebowanie. Zatem różnicę między ceną sprzedaży i zakupu będą musieli pokryć prosumenci. 15. października do projektu poselskiego przyjęto liczne poprawki. Proces legislacyjny jest w toku, nie znamy więc jeszcze ostatecznego kształtu zmian. Niezależnie jednak, czy zmiany zostaną przyjęte instalacje fotowoltaiczne nadal będą opłacalne. Zmianie może jednak ulec czas zwrotu inwestycji w prosumencką instalację fotowoltaiczną.
EkoSun


Kto załapie się na opusty?Wszyscy, którzy już mają lub zdążą zamontować i uruchomić instalację fotowoltaiczną do końca roku zostaną objęci aktualnymi przepisami prawa i przez 15 kolejnych lat będą mogli korzystać z obowiązującego dotychczas bezgotówkowego systemu rozliczeń. Zatem, aby załapać się na obowiązujący system opustów twoja instalacja powinna wprowadzić do systemu energię elektryczną najpóźniej do 31. grudnia 2021r. Najprawdopodobniej, nawet jeśli złożysz kompletne zgłoszenie o powstałej instalacji do 30. listopada 2021r., a zakład energetyczny nie zdąży założyć ci licznika dwukierunkowego i do końca roku nie wprowadzisz energii do systemu, zostaniesz objęty obowiązującym systemem na okres kolejnych 15 lat. Kluczowe jest więc poprawne wykonanie i zgłoszenie instalacji PV do 30. listopada bieżącego roku. Projekt ustawy zakłada także okres przejściowy, jednak jest on bardzo krótki - trwa tylko do 30. czerwca 2022r. Jeśli więc po raz pierwszy wprowadzisz energię do sieci po 1 stycznia, z systemu opustów będziesz mógł korzystać jedynie do czerwca 2022r. Czas ma tu więc kluczowe znaczenie. Jeśli więc planowałeś instalację PV na wiosnę, warto przyspieszyć swoją decyzję, czasu zostało już naprawdę niewiele. Jak informuje firma Ekosun z Bielska - Białej (http://www.ekosun.pl/kontakt), wciąż jeszcze jest szansa, by zdążyć, jednak zainteresowanie prosumentów jest tak duże, że sytuacja zmienia się właściwie z dnia na dzień.

Ekosun


  • ul. Karpacka 15
  • 34-300 Bielsko - Biała
  • Tel. 730 100 725


EkoSun