tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 21 listopada 2021
  • 25 listopada 2021

Tyszanie w akcji Movember zachęcają mężczyzn do badań

Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny również na ten miesiąc przypada kampania Movember 2021 (po polsku Wąsopad). Do akcji włączyli się również tyszanie, w tym samorządowcy.

Reklama

movember


W akcję #Movember włączyła się męska część członków Stowarzyszenia Inicjatywa Tyska, w tym m.in. radny Rady Miasta Tychy Michał Kasperczyk:

- Celem inicjatywy jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować - wyjaśnia.

I tak na zabawnym plakacie z wąsami wystąpili m.in. tyscy radni oraz wiceprezydent. Od góry od lewej: Jerzy Chaberko, Michał Walczak, Wojciech Lewandowski, następnie Sławomir Sobociński i Michał Kasperczyk oraz Igor Śmietański wiceprezydent Miasta Tychy. Listę zamyka Marcin Szyja.

Akcję wsparły również tyskie radne:

movember


O co chodzi w akcji Movember?Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Na czym polega Movember czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem? Dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy?

W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.

Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować.

Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów. Idea kampanii Movember jest prosta - przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje.

Celem akcji jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich, próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie. O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.