tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 14 listopada 2021
  • 15 listopada 2021

Drogą alpejską i śródziemnomorską - Erasmus + w ZS nr 7

Wtorek, 9 listopada w szkolnym kalendarzu Zespołu Szkół nr 7 w Tychach zaznaczył się jako dzień szczególny. Młodzież świętowała Dzień Erasmusa. Okazją do zorganizowania tego święta było podsumowanie projektu "Drogą alpejską i śródziemnomorską, przez smaki, tradycję i kulturę zdobywamy nowe doświadczenia zawodowe i interpersonalne". Był on współfinansowany ze środków programu Erasmus+.

Reklama

Drogą alpejską i śródziemnomorską - projekt z programu Erasmus + w ZS nr 7 · fot. Zespól Szkół nr 7 w Tychach


Projekt "Drogą alpejską i śródziemnomorską, przez smaki, tradycję i kulturę zdobywamy nowe doświadczenia zawodowe" realizowany był w naszej szkole od 2018 roku. Dzięki wsparciu pozyskanemu ze środków unijnych (298 tysięcy euro) na zagraniczne staże wyjechały w tym czasie 74 osoby (niektóre z nich dwa, a nawet trzy razy). Stażyści uczyli się zawodu w austriackich i hiszpańskich hotelach, szlifowali język, ale przede wszystkim odkrywali, że otaczający ich świat jest ciekawy, różnorodny, barwny, wielokulturowy i - że warto być obywatelami takiego świata.

Słowa, które padły z ust uczniów podczas zorganizowanej dzisiaj akademii wystarczą tutaj za wszelki komentarz:

- Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że mogliśmy wyjechać na zagraniczne staże i dziękujemy za to zarówno Pani Dyrektor, jak też wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę nad projektami Erasmus+. […] dzięki tym projektom jesteśmy pewniejsi siebie, mamy większe poczucie własnej wartości i nie boimy się wkroczyć w dorosły świat, ponieważ wiemy, że praca czeka na nas w całej Europie, a może na świecie. Dziękujemy - mówili.

Na tegoroczne obchody Dnia Erasmusa złożyła się uroczysta akademia, pokaz umiejętności kulinarnych stażystów, którzy na oczach zaproszonych gości przygotowali tradycyjne potrawy austriackie (Wurstsalat) i hiszpańskie (przysmaki z Teneryfy: ziemniaczki Papas Arrugadas podane z sosem mojo verde) oraz kiermasz słodkości (dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na dofinansowanie akcji charytatywnej zaplanowanej w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego).

Podczas akademii Pani Dyrektor Joanna Żebrowska wręczyła stażystom certyfikaty oraz dokumenty Europass Mobility, a Pani Dorota Pardon (koordynator projektów Erasmus +) podała wyniki konkursu fotograficznego - Uczniowie ZS7 w Tychach uczestnikami projektów unijnych.

- Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali naszą uroczystość i przyczynili się do jej uświetnienia. Zaproszonym gościom (Pani Izabeli Laskowskiej, Dyrektorowi Biura Kształcenia Zawodowego i Sportu Narodowej Agencji FRSE i pozostałym pracownikom FRSE, którzy łączyli się z nami z Warszawy online, a także uczniom tyskich szkół podstawowych i ich opiekunom) za obecność. Grupie tanecznej z Miejskiego Domu Kultury nr 1 w Tychach za brawurowe wykonanie pierwowzoru hiszpańskiego tańca habanera i flamenco, czyli tanga. Uczniom i nauczycielom naszej szkoły - za zaangażowanie, kreatywność oraz poświęcony czas. Do zobaczenia - na kolejnych stażach (w przyszłym roku - Portugalia i Curaçao) i kolejnych podsumowaniach (bo tegoroczny Dzień Erasmusa na pewno nie będzie w naszej szkole ostatnim) - mówią przedstawiciele szkoły.

ar

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.