tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 3 listopada 2021
  • 4 listopada 2021

ITS: zielone światło za krótkie dla seniorów?

Radni PiS wnioskują o sprawdzenie długości funkcjonowania światła zielonego na zmodernizowanych już przejściach dla pieszych w ramach ITS (Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem). Seniorzy wskazywali, że nie mogą spokojnie przejść na drugą stronę jezdni, bo zielone pali się za krótko. Miejski Zarząd Ulic i Mostów wyjaśnia.

Reklama

sygnalizacja świetlna
Zielone światło pali się za krótko dla seniorów na Al. Bielskiej i ul. Cyganerii · fot. pixabay.com


- Zwrócili się do nas przedstawiciele tyskich seniorów uczęszczających na zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, że długość funkcjonowania światła zielonego na ulicy Bielskiej czy Cyganerii jest dla osób starszych niewystarczająca. Nie mają oni możliwości przejść w określonym czasie - wskazują w treści interpelacji radni. I proszą o zweryfikowanie zgłoszonego problemu.

- Bardzo prosimy, aby odpowiednie służby wzięły pod uwagę fakt, iż w naszym mieście jest bardzo dużo osób w podeszłym wieku i ważne jest, aby były one bezpieczne na przejściach dla pieszych. Istotne jest to żeby w spokoju mogły te przejście dla pieszych pokonać, aby czas działania światła dostosować dla wszystkich - wyjaśnia Anita Skapczyk - Przewodnicząca Klubu Radnych PiS.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów wyjaśnia:

- Na al. Bielskiej na dwóch skrzyżowaniach - z al. Niepodległości/ul. Cienistą oraz z ul. Cyganerii/Czarnieckiego - długości przejść dla pieszych zostały wyznaczone zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi oraz w oparciu o zatwierdzony projekt organizacji ruchu. Co istotne, na skrzyżowaniu Bielska/Niepodleglości/Cienista, w stosunku do poprzedniego programu pracy sygnalizacji, minimalne czasy sygnału zielonego dla przejścia pieszo-rowerowego zostały wydłużone. Poprzednio na wlocie północnym: 12 sekund + 4 sekundy migowego, dziś 17 sekund + 4 sekundy migowego. Na wlocie południowym poprzednio 10 do 14 sekund + 4 sekundy migowego, dziś 19 sekund + 4 sekundy migowego. Z kolei na skrzyżowaniu ulic Bielska/Cyganerii/Czarnieckiego przyjęto na przejściach północnym i południowym po 15 sekund sygnału zielonego + 4 sekundy migowego, ale w tym przypadku dobrano krótszy cykl sygnalizacji świetlnej, aby ewentualne zatrzymanie w pasie środkowym nie było zbyt uciążliwe dla pieszych - wyjaśnia dyrektor MZUiM, Artur Kruczek.

- Przypominamy, że sygnalizację zabezpieczają tzw. "czasy międzyzielone",które obliczone są w ten sposób, aby każdy pieszy wchodzący na przejście, w ostatniej sekundzie sygnału zielonego migowego bezpiecznie przeszedł na drugą stronę - dodaje.

- Omawiane sygnalizacje docelowo mają działać w koordynacji. Aktualnie trwa proces budowy, wdrażania i kalibracji systemu to oznacza, że ITS nie ma jeszcze swojej pełnej funkcjonalności - zaznacza.

- Priorytetem w tym przypadku jest Al. Bielska, na której obserwuje się największe natężenie ruchu. Cały projekt ITS musi spełnić wytycznych i parametrów wśród których są wskaźniki bezpieczeństwa oraz oszczędności czasu przejazdu. Oczywiście system daje także narzędzia do bieżącej obserwacji zachowań komunikacyjnych oraz działania sygnalizacji, a także symulacji różnych rozwiązań, dlatego państwa zgłoszenie podlegać będzie dalszej analizie w ramach kalibracji systemu. W przypadku niewielkiego wpływu na pracę koordynacji oraz ewentualny widoczny efekt poprawy przepustowości, stosowne zmiany zostaną wprowadzone do programu - zapowiada A. Kruczek.

- Skuteczna analiza może jednak zostać zrealizowana po wykonaniu pomiarów ruchu oraz uzyskaniu pełnej funkcjonalności budowanego systemu - zaznacza.

- Nie wyklucza się ponadto korekt i zmian pracy systemu sygnalizacji świetlnej w ramach działań własnych po odebraniu przez MZUiM całego ITS - zaznacza dyrektor Kruczek.

System ITS ma być wykonany do 30 czerwca 2022 roku.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.