tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 3 listopada 2021
  • 31 stycznia 2022

Lodowisko 4 miesiące jest zamknięte. Nie wydłużą mrożenia

Członek Stowarzyszenia Tyskie Lwy Andrzej Czyszczoń przygotował petycję w sprawie wydłużenia okresu mrożenia tafli lodowiska na Stadionie Zimowym w Tychach. Wskazuje on, że teraz obiekt przez 4 miesiące w roku stoi bezużyteczny, a mógłby w tym czasie służyć mieszkańcom. Wniosek w tej sprawie podpisało ponad 300 osób. Prezydent Tychów odpowiedział na petycję. Wiadomo już, że nie będzie wydłużenia okresu mrożenia tafli lodowiska - Andrzej Dziuba wyjaśnia dlaczego.

Reklama

VI Turniej Hokejowy Tyskich Przedszkolaków , Stadion Zimowy
VI Turniej Hokejowy Tyskich Przedszkolaków w 2019 roku · fot. Stadion Zimowy


Petycja została skierowana do Prezydenta Miasta Tychy, radnych miejskich, dyrektora MOSiR, kierownika Stadionu Zimowego a także do posła Michała Gramatyki. Jej autor wskazuje, że wraz z końcem rozgrywek hokejowych na wiosnę lodowisko jest rozmrażane (marzec/kwiecień), a ponowne mrożenie odbywa się przed startem sezonu, zazwyczaj końcem lipca. W czasie tej przerwy stoi bezużyteczne.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu pisaliśmy w artykule Zakup maty multisportowej dla stadionu nie dojdzie do skutku o pomyśle zakupienia maty multisportowej dla Stadionu Zimowego w Tychach. Wówczas wystosowano petycję, ale dyrektor MOSiR-u Marcin Staniczek odrzucił wniosek, uznając, że zakup maty to pomysł nieuzasadniony ekonomicznie. Argumentował też, że niezbędna jest przerwa techniczna w obiekcie.

- W trakcie przerwy wykonywane są prace związane z dostosowaniem tafli do zmieniających się przepisów (przemalowywanie linii pola gry), prace konserwacyjne, przegląd i kontrola połączeń band, czyszczenie i wymiana uszkodzonych poliwęglanów chroniących reklamy na bandach, malowanie szatni zawodników, konserwację i remonty agregatu mrożącego jak i pomocniczych urządzeń. Najistotniejszym powodem przerwy technicznej jest konserwacja agregatu mrożącego i urządzeń z nim powiązanych. - wyjaśniał kilka miesięcy temu Marcin Staniczek.

- Chciałbym podkreślić że malowanie szatni może odbyć się w czasie funkcjonowania lodowiska (w tym roku wymieniono tak wszystkie drzwi), przegląd i połączenia band również, a remont agregatu i pozostałe tematy można zaplanować i naprawdę 1 miesiąc wystarczy. Pracuję w zakładzie produkcyjnym i wspomniane tematy nie są mi obce. Wiem, jak wyglądają przeglądy maszyn i urządzeń, jak również planowanie prac. Chętnie pomogę, jak będzie taka potrzeba - komentuje Andrzej Czyszczon.

- Stadion Zimowy w Tychach należy do jednych z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Służy on zarówno zawodowym hokeistom, amatorom, grupom dziecięcym (hokej, łyżwiarstwo figurowe), jak również społeczeństwu tyskiemu i nie tylko (powiaty pszczyński, bieruńsko-lędziński, mikołowski) jako ślizgawki ogólnodostępne - wskazuje w treści petycji pan Andrzej.

lodowisko, stadion zimowy w tychach
Ślizgawka na Stadionie Zimowym · fot. MOSiR Tychy


- Niestety problemem jest fakt, że lodowisko jest dostosowywane pod grę zespołu GKS Tychy. Pomimo, że obiektem zarządza MOSiR, to wraz z końcem rozgrywek hokejowych lodowisko jest rozmrażane (marzec/kwiecień), a ponowne mrożenie odbywa się przed startem sezonu, zazwyczaj końcem lipca. Przez ten fakt wszystkie grupy od dzieci po dorosłych, wszystkie grupy trenujące na lodzie (hokej, jazda figurowa), wszyscy korzystający rekreacyjnie z ślizgawek zostają odcięci od możliwości korzystania z obiektu, którego funkcją nadrzędną jest lodowisko. Obiekt 4 miesiące jest całkowicie bezużyteczny, utrzymywany z podatków mieszkańców, którzy nie mogą wówczas korzystać z obiektu. Nie można powiedzieć, że jest to wymuszone jakimikolwiek problemami z agregatem (ten byłby w stanie zamrozić dwie takie tafle), nie można też powiedzieć, że fakt ten wynika z konieczności prac konserwatorskich (bo te można zaplanować i wykonać maksymalnie w 1 miesiąc - uważa pan Andrzej.

Dlatego autor petycji wnioskuje o wydłużenie okresu mrożenia tafli lodowiska do co najmniej 15 czerwca każdego roku.

- Wnioskuję, aby obiekt Stadion Zimowy był dostępny dla społeczeństwa jako lodowisko każdego roku od 15 lipca do 15 czerwca, a wszelkie prace były wykonywane właśnie w okresie 15 czerwca do 15 lipca - wskazuje.

Autor petycji podsumowuje:

- Co najważniejsze, chcemy aby lodowisko wydłużyło czas funkcjonowania, a w tym czasie można: wydłużyć okres dostępności do ślizgawek ogólnodostępnych dla społeczeństwa, wydłużyć okres treningów specjalistycznych wszystkich grup dziecięcych i młodzieżowych, co na pewno przyczyni się do rozwoju tyskiego hokeja i jazdy figurowej, wydłużyć dostęp dla drużyn amatorskich. Dłuższy czas funkcjonowania obiektu da możliwość organizacji turniejów hokejowych dla wszystkich grup wiekowych. Można to zrobić wspólnie ze stowarzyszeniem Tyskie Lwy. Co do organizacji takich turniejów również służę pomocą. W ciągu roku sam zorganizowałem 4 turnieje - 3 w Czarnym Dunajcu i 1 w Bytomiu, ściągając zespoły z Czech i Słowacji (głównie drużyny selekcyjne!). Zyskałoby nie tylko lodowisko, ale również infrastruktura hotelowa i gastronomiczna w obrębie lodowiska. A i promocja miasta też niemała - mówi Andrzej Czyszczon.

Petycję podpisało ponad 300 osób nie tylko z Tychów, ale i Kobióra, Katowic, Lędzin, Mysłowic, Bierunia, Jastrzębia-Zdroju, Żor, Gostyni, Sosnowca, Łazisk Górnych, Mikołowa, Pszczyny, Bytomia, Studzienic, Świerczyńca, Oświęcimia, Rudy Śląskiej, Chorzowa czy Opola. Dokument trafił już do adresatów.

Prezydent Tychów odpowiada: nie będzie wydłużenia okresu mrożenia tafli lodowiska- Informuję, że przyjęte przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR) zasady funkcjonowania obiektu w cyklu rocznym uwzględniają m.in.: racjonalną gospodarką finansową i kadrową obiektu, dostosowanie obiektu do potrzeb grup treningowych, frekwencję osób korzystających ze ślizgawek, remonty i konserwacje obiektu, aktualne obostrzenia ogłaszane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, możliwości techniczne agregatu mrożeniowego - wylicza Andrzej Dziuba.

- W poprzednich latach (przed pandemią), tafla utrzymywana była do końca kwietnia a zamrażana w połowie lipca. Uwzględniając dwutygodniowe okresy przypadające na rozmrażanie i budowanie lodu, realny czas tafli bez lodu to około 1,5 miesiąca. W tym okresie odbywały się m.in. targi budowlane, zloty birofilii, turnieje skata, targi zdrowej żywności oraz dokonywane były remonty i konserwacje (najważniejsze z nich to wymiana band, szyb zbrojonych, remont konstrukcji dachu, remont oświetlenia, malowanie tafli na nowy sezon). Przerwy w dostępie do lodowiska są konsultowane z trenerami zarówno pierwszej drużyny hokeja, jak i grup młodzieżowych. Okres letni w hokeju na lodzie to czas przygotowania zawodników w ramach treningu „na sucho” w dyscyplinach uzupełniających. Najważniejszym argumentem nakładającym na MOSiR konieczność rozmrażania tafli jest możliwość techniczna posiadanego agregatu. Eksploatacja agregatu w warunkach letnich (25-28 stopni Celsjusza), jest możliwa jedynie w bardzo krótkim czasookresie - wyjaśnia prezydent.

- Automatyka agregatu pracującego w podwyższonych temperaturach powoduje wyłączenie go w trybie awaryjnym. Skutkuje to rozmrożeniem tafli, co można było zaobserwować kilka razy w sierpniu 2021 roku, kiedy to na tafli znajdowały się kałuże wody, przy niewielkiej liczbie uczestników zajęć - wspomina.

- Tafla lodowiska będzie zamrożona do końca kwietnia 2022 roku. Takie praktyki stosowane są na podobnych obiektach w całej Polsce - wskazuje.

W załączeniu prezydent przekazał też listę obiektów z terminami dostępu do tafli lodowej.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.