tychy.info

Wiadomości

  • 2 listopada 2021

Tablica adresowa na dom. Czy jej brak jest karalny?

Materiał partnera:

Tablice adresowe są niezbędnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki nim możemy odnaleźć nasz punkt docelowy i swobodnie się przemieszczać. W momencie, w którym by ich zabrakło na ulicach, mógłby się stworzyć niemały chaos. Właśnie z tego oraz kilku innych powodów powstał obowiązek umieszczania tablicy z adresem na budynkach. Czy coś grozi za niedopełnienie tego wymogu? Odpowiedź poniżej!

Whitpress


Skąd pochodzi obowiązek wieszania tablic adresowych?Umieszczanie tablic adresowych na budynkach nie jest niczyim wymysłem, a wymogiem regulowanym prawnie. Dokładny zapis tych regulacji odnajdziesz w artykule 47 b z ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne. Reguluje on to, kto jest zobowiązany do umieszczenia tablicy oraz co powinna ona zawierać. Co ważne, nieprzestrzeganie postanowień uchwały skutkuje naganą, bądź nałożeniem kary grzywny.

Zakup oraz montaż tabliczki adresowej to obowiązek każdego właściciela nieruchomości. Aby go dopełnić, mają 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru domu. To również właściciel odpowiada później za pokrycie kary, jeżeli nie spełni wymogów. Tablica adresowa posiada swoje wytyczne, co do umieszczenia jej. Powinna wisieć na frontowej ścianie budynku. Jej podstawowa zawartość to numer porządkowy budynku oraz nazwa ulicy lub placu, a jeżeli w miejscowości nie ma nazw ulic, wówczas zamieszcza się jej nazwę. Poszczególne gminy mogą wymagać jeszcze dodatkowych informacji, np. w postaci nazwy dzielnicy. To, co jest również bardzo ważne, to obowiązek podświetlenia tablicy.

Whitpress


Jak podświetlić tablicę adresową?Dodatkowe oświetlanie tablicy może czasami sprawić kłopot. Nie zawsze mamy możliwość podpiąć światło dokładnie w miejscu powieszenia tablicy. Problematyczne może być także codzienne pamiętanie o włączeniu go. Ten jeden dzień, gdy zapomnimy o włączeniu światła, może nam zapaść na długo w pamięci - z jakiego powodu? Obowiązek oświetlania tablic powstał przede wszystkim po to, aby ułatwić pracę służbom ratunkowym. Bez względu czy ma do ciebie przyjechać policja, straż pożarna czy karetka, ich niesienie pomocy może zawisnąć na włosku, jeżeli nie będą wiedzieli, pod jaki adres mają trafić. W sytuacjach stresowych możesz zapomnieć o włączeniu światła wieczorem. Niekiedy zdarza się, że pogoda w ciągu dnia ulega znacznemu pogorszeniu. Wówczas również należy oświetlać tablicę.

Najłatwiejszym sposobem na oświetlenie numeru domu są tabliczki adresowe LED. Są to tabliczki, na których możesz zamieścić pełen adres, a dodatkowo posiadają one oświetlenie led. Ten rodzaj światła jest bardzo wyraźny i mocny, dlatego z pewnością tablica będzie widoczna o każdej porze dnia i nocy.