Wiadomości

  • 28 października 2021
  • wyświetleń: 1181

Czy akwarystyka jest droga?

Materiał partnera:

W Polsce z roku na rok przybywa hobbystów różnej maści. W tym także początkujących akwarystów, którzy starają się stworzyć swój piękny, podwodny świat. Jednak, tak samo jak wiele innych pasji, tworzenie własnego akwarium kosztuje. A więc jaki jest przedział cenowy? Czy to droga zabawa? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Ceny ryb i roślin akwariowychRyby akwariowe, w zależności od gatunku i dostępności, wahają się w bardzo szerokim przedziale cenowym. W przypadku stworzeń słodkowodnych, możemy jednak je zazwyczaj zakupić w przyzwoitej cenie. Pojedynczy gupik czy neonek to zaledwie wydatek rzędu kilku złotych. Natomiast im bardziej chcemy być oryginalni i posiadać bardziej dorodne okazy - tym więcej wydamy. Jednak już w przedziale do 100zł za sztukę możemy zakupić naprawdę oryginalne i nieczęsto spotykane gatunki.

W przypadku roślin akwariowych jest podobnie. Wszystko zależności od rzadkości gatunku, trudności ich uprawy i rozmiaru. Już w cenie od kilku do kilkunastu złotych możemy za sztukę możemy otrzymać bardzo ciekawe rośliny, które upiększą naszą podwodną florę. Przykładowo w sklepie akwarystyczny24.pl możemy przejrzeć szeroką ofertę dostępnych mchów, bakop czy żabienic.

Whitpress


Ceny sprzętu akwarystycznegoKoszt sprzętu akwarystyczne to temat dosyć szeroki. Wszystko zależy od tego, czego konkretne potrzebujemy. Oświetlenie można nabyć w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (tutaj zaleca się świetlówki T5, T8 lub oświetlenie ledowe - dużo bardziej ekonomiczne w dłuższym przedziale czasowym). Filtry, odpieniacze i narzędzia do sprzątania akwarium lub uprawy roślin znajdziemy zazwyczaj w przedziale cenowym od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych za sztukę lub zestaw. Natomiast jeśli prowadzimy akwarium morskie, to dodatko będziemy musieli zaopatrzyć się w żywe skały, bakterie nitryfikujące i dodatkowe filtry.

Whitpress


Ceny zbiorników i dekoracji do akwariumCeny zbiorników akwariowych zależą w dużym stopniu od ich wielkości, materiału z jakiego są wykonane oraz przeznaczenia. Jednak jeśli nie szukamy czegoś wielkiego, to zbiornik o wielkości 35 litrów możemy już zakupić w przedziale cenowym od 50 do 200 złotych. W przypadku dodatkowych dekoracji, takich jak kamienie, skały czy figurki, to ceny są skrajnie różne. Znaleźć można ciekawy wystrojenia w cenie od kilku do kilkuset złotych za sztukę. Na szczęście ozdoby to najmniej istotny element w trakcie zakładania własnego akwarium.

PodsumowanieJeśli myślimy o założeniu własnego akwarium, to poza wkładem na start, musimy również pomyśleć o kilku innych sprawach. Cena wody, prądu, pokarmu dla ryb, płynów do czyszczenia zbiornika itd. Jednak bardzo podstawowe akwarium, które z pewnością będzie mogło się nam spodobać, możemy już złożyć za kilkaset złotych.