Wiadomości

  • 26 października 2021
  • 1 listopada 2021
  • wyświetleń: 3971

Poseł Gramatyka krytykuje Polski Ład: te pieniądze są dodrukowane

Michał Gramatyka, poseł Polski 2050 zabrał w mediach społecznościowych głos w sprawie Polskiego Ładu, który według niego uderzy w polskie samorządy i zadłuży państwo. Odniósł się do dotacji dla Tychów w wysokości 47,5 mln na remont wiaduktów kolejowych na ul. Mikołowskiej. - Od lat o te pieniądze wnioskowaliśmy, w każdy z możliwych sposobów - przypomina.

W poniedziałek, 25 października pisaliśmy, że Miasto Tychy otrzymało 47,5 miliona złotych dofinansowania z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (Polski Ład) na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej.

- 47,5 mln miasto "otrzyma" na remont wiaduktów kolejowych na ul. Mikołowskiej - od lat o te pieniądze wnioskowaliśmy, w każdy z możliwych sposobów. Wiadukty są na krajowej drodze, za którą odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz nad krajową linią kolejową, za którą odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe - przypomina poseł Michał Gramatyka.

Loading...


- Co istotne, dotacja powiększa ukryty dług publiczny - w skali kraju to dodatkowe 23 mld zł do spłacenia przez nas i nasze dzieci... Te pieniądze są po prostu "dodrukowane", idą POZA budżetem państwa przez Bank Gospodarstwa Krajowego - wskazuje Michał Gramatyka.

- 52 mln zł miasto straci na zmianach w PIT i CIT przez "Polski Ład". Na najbliższy rok rząd przewidział "rekompensatę" w wysokości 29 mln - nic nie słychać o tym, by podobne wyrównanie miało dotyczyć także kolejnych lat... - wskazuje poseł.

- Mimo tak oczywistych danych lokalna gazeta, finansowana m. in. przez pisowskich urzędników, nazywa Andrzeja Dziubę - Prezydenta Tychów "dwulicowym" zarzucając mu, że miał czelność złożyć wniosek o dotację, gdy jednocześnie, podobnie jak setki polskich samorządowców krytykował ograniczanie finansów miast i gmin wynikające ze zmian przepisów podatkowych... - przytacza poseł. - Zastanawiam się czy dla propagandzistów opcji rządzącej istnieją jakiekolwiek granice przyzwoitości... - komentuje.

Loading...


Poseł Gramatyka w tej części wypowiedzi nawiązywał m.in. do spotkania w Warszawie podczas którego prezydent Andrzej Dziuba wraz z kilkunastoma przedstawicielami tyskiego samorządu wyrazili swój sprzeciw wobec Polskiego Ładu. Na ręce Marszałka i Wicemarszałków Sejmu RP złożyli specjalny apel "W obronie społeczności lokalnych i regionalnych". Pisaliśmy o tym wydarzeniu w artykule Samorządowcy z Tychów przeciwko Polskiemu Ładowi.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.