tychy.info

Wiadomości

  • 8 października 2021

Spieki kwarcowe. Doskonała alternatywa dla naturalnego kamienia.

Materiał partnera:

Spieki kwarcowe to wielkoformatowe płyty gresowe, które stanowią znacznie bardziej ekonomiczną i łatwiejszą w montażu alternatywę dla naturalnego kamienia. Zachwycają swoim efektownym wyglądem, niezwykłymi walorami użytkowymi, a także licznymi możliwościami zastosowania. Co to są spieki kwarcowe, jak powstają i czym się wyróżniają? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.

Whitpress


Jak powstają spieki kwarcowe?Spieki kwarcowe to materiał, który powstaje z naturalnych mieszanek. W składzie spieków znajdują się najczęściej kwarc, iły łupkowe, skały granitowe i ceramiczne pigmenty. Połączone ze sobą mieszanki poddawane są prasowaniu pod dużym ciężarem. Następnie nanoszona jest warstwa kolorystyczna i całość wypala się w bardzo wysokiej temperaturze. Proces powstawania pozwala na nadawanie spiekom dowolnych rozmiarów i kształtów, a także barw i struktur. W efekcie, wzory spieków kwarcowych są bardzo różnorodne, a samo tworzywo swoim wyglądem przypomina najczęściej takie materiały, jak między innymi marmur, granit, lastryko czy beton.

Wyjątkowe właściwości spieków kwarcowychPłyty ze spieku kwarcowego w niczym nie odbiegają swoimi właściwościami naturalnym kamieniom. Można nawet stwierdzić, że w wielu aspektach je prześcigają. Spieki kwarcowe charakteryzują się przede wszystkim dużą odpornością na składniki chemiczne, kwasy i większość detergentów (oprócz tych, które zawierają kwas fluorowodorowy). W porównaniu do naturalnego kamienia, nie ma tu ryzyka odbarwienia powierzchni. Spieki dobrze zachowują się także przy kontakcie z żywnością. Nie wytrącają żadnych substancji toksycznych, nie dopuszczają do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni oraz wykazują się niską nasiąkliwością.

Co więcej, spieki kwarcowe są także odporne na zabrudzenia, zarysowania, ścieranie, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Mogą być poddawane nawet najbardziej intensywnej eksploatacji. Z uwagi na wymienione właściwości płyty ze spieków kwarcowych sprawdzają się głównie jako element dekoracyjny i wykończeniowy. Z powodzeniem można je wykorzystać jako:
  • posadzki,
  • materiał naścienny, w tym także w wykończeniu łazienek i kuchni,
  • blaty i wyspy kuchenne oraz stoły,
  • zabudowy kominków.

Spieki kwarcowe można stosować nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. To tworzywo odporne na wysokie temperatury, mrozy, opady deszczu i wiele innych niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki temu, znajdują zastosowanie także na elewacjach budynków.