tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 7 października 2021
  • 28 października 2021

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” - spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku“ - pochodzącym z Gliwic autorem sensacji na rynku wydawniczym, podwójnym laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 (także Nike Czytelników) - najważniejszej polskiej nagrody literackiej. To pierwsze, nie tylko na Śląsku, spotkanie z autorem, po ogłoszeniu wyników konkursu. Książka została wydana we wrześniu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Reklama

Zbigniew Rokita


Sam autor tak pisze o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”:

„Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie <>, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na <> w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących <> narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.”


Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Zbigniew Rokita - urodzony w 1989 roku reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wieloletni sekretarz redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Autor książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu) oraz książki „Kajś”, za którą otrzymał podwójną Nagrodę Literacką Nike 2021 (jury oraz czytelników) i która otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i nagrody Ambasador Nowej Europy. Pochodzi z Gliwic.

Data spotkania: 28 października (czwartek), godz. 18.00,
miejsce: Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7, Tychy,
gość: Zbigniew Rokita,
prowadzi: Anna Dudzińska,
zapisy (liczba uczestników ograniczona): 87 450 212 (także SMSem), a.woszczynska@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny!

Więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/spotkanie-ze-zbigniewem-rokita-autorem-kajs/

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj