Wiadomości

  • 29 września 2021
  • 30 września 2021
  • wyświetleń: 2018

Szkody górnicze na linii Tychy - Katowice Ligota

Portal Rynek Kolejowy pisze o problemach ze szkodami górniczymi na linii nr 142 Katowice - Tychy. Trwa
eksploatacja górnicza położonych blisko torów złóż węgla. Wprowadzone zostały miejscowe ograniczenia prędkości, a stan techniczny dopiero co wyremontowanego torowiska uległ pogorszeniu. Niedługo po modernizacji trasy PKP PLK zlecą prace dodatkowe mające zabezpieczyć trasę przed dalszą degradacją. Spółka zapowiada też wniosek o refinansowanie napraw.

Linia nr 142 Katowice - Tychy
Linia nr 142 Katowice - Tychy · fot. Rynek Kolejowy


Niedawno zakończyła się modernizacja linii kolejowej nr 142 biegnącej z Katowic-Ligoty do Tychów przez Katowice-Murcki. Prace miały charakter kompleksowy i objęły ok. 14 km torów, 15 km sieci trakcyjnej i 11 rozjazdów. Inwestycja dotyczyła też 15 obiektów inżynieryjnych, w tym m.in. wiadukt nad drogą krajową nr 81 oraz most na Mlecznej - oba w Katowicach.

- Dzięki pracom prędkość pociągów towarowych wzrosła dwukrotnie: z 40 do 80 km/godz. - powiedziała portalowi Rynek Kolejowy Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Warta ok. 50 mln zł, a wykonana przez PORR inwestycja zakończyła się w 2020 r. Tymczasem już obecnie, około rok po finalizacji kontraktu, wprowadzone zostały miejscowe ograniczenia prędkości, a stan techniczny dopiero co wyremontowanego torowiska uległ pogorszeniu. Wydobycie węgla ma silny wpływ na stan techniczny linii.

- Rejon linii nr 142 objęty jest bieżącą eksploatacją górniczą - tłumaczy rozmówczyni Rynku Kolejowego. - Wydobycie węgla ma zaś mieć bezpośredni wpływ na odkształcanie się terenu. Na fragmencie linii w rejonie jej 6. kilometra prędkość maksymalną ograniczono do 50 km/godz., co wynika z problemów z odwodnieniem szlaku. W wyniku prowadzonej działalności górniczej zmieniły się warunki wodno-gruntowe, co powoduje wypływy źródeł wody ze skarp wykopu oraz częste zamulanie rowu odwadniającego wzdłuż linii - usłyszał portal w PKP PLK.

Zarządca infrastruktury będzie wnioskował o refinansowanie dodatkowych pracSpółka zapowiada zlecenie dokumentacji i przeprowadzenia robót zabezpieczających skarpę i torowisko.

- Będziemy się ubiegać o refinansowanie prac ze strony kopalni - podkreśla przedstawicielka zarządcy infrastruktury. Ponowna naprawa toru ma znaczenie przede wszystkim dla przewoźników towarowych. Linia nr 142 nie jest bowiem standardowo wykorzystywana w ruchu pasażerskim, choć zdarza się, że jeżdżą tamtędy kursy objazdowe - ostatni raz 21 września.

- Natężenie ruchu towarowego to średnio ok. 10 pociągów w ciągu doby - informuje Katarzyna Głowacka.

Dodaje, że obecnie przy linii nie ma żadnych przystanków przystosowanych do ewentualnej obsługi podróżnych. Dawniej po trasie prowadzony był jednak regularny ruch pasażerski z wykorzystaniem dawnych peronów m.in. w Ochojcu czy Murckach.

Artykuł na stronie Rynku Kolejowego:
https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/slaskie-szkody-gornicze-na-dopiero-co-zmodernizowanej-linii-nr-142--104652.html

ar / tychy.info

źródło: Rynek Kolejowy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.