tychy.info

Wiadomości

  • 29 września 2021

Jak prawidłowo używać plastikowe opakowania na żywność?

Materiał partnera:

Niezależnie od tego, czy chcesz zapobiegać marnowaniu żywności, czy po prostu chcesz przechowywać tą uprzednio przygotowaną, pojemniki wielokrotnego użytku mogą spełnić te zadania. Jednakże czy niektóre pojemniki na żywność są bezpieczniejsze niż inne, jeśli chodzi o zdrowie osobiste i środowiskowe? Dodatkowo, w jaki sposób prawidłowo je używać?

Whitpress


Zapoznaj się z kodemNa dnie plastikowych pojemników do przechowywania żywności znajdziesz mały trójkąt z liczbą (kodem identyfikacyjnym) od 1 do 7. Liczba ta wskazuje, z czego wykonany jest plastik. Ogólnie rzecz biorąc, najbezpieczniejszymi wyborami do żywności są numery 1, 2, 4 i 5. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca unikanie plastikowych pojemników z kodami 3, 6 i 7. Plastik numer 3 zawiera winyl lub polichlorek winylu (PVC), 6 ma polistyren, a 7 mogą zawierać różne tworzywa sztuczne, takie jak Bisfenol A (BPA).

Stosowanie BPA zostało zakazane w butelkach dla niemowląt, kubkach niekapkowych oraz w opakowaniach odżywek. Jednak jego stosowanie w innych pojemnikach na żywność i napoje jest nadal monitorowane oraz jest obecnie uważane za bezpieczne przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Obecnie dostępnych jest wiele plastikowych pojemników tego typu niezawierających BPA, co pozwala konsumentom skutecznie ich unikać.

Nie przesadzaj ze zbyt wysoką temperaturąChociaż plastik poliwęglanowy jest mocny i trwały, może z czasem ulec rozkładowi pod wpływem wysokich temperatur i nadmiernego użytkowania. Nigdy nie wolno podgrzewać żywności w kuchence mikrofalowej w plastikowych pojemnikach na żywność (czy margaryny i pojemników restauracyjnych). Należy również unikać wkładania pojemników do zmywarki, lepiej mimo wszystko umyć je ręcznie.

Whitpress


Przetwarzaj w razie potrzebyWedług Agencji Ochrony Środowiska (EPA) w 2017 r. Stany Zjednoczone poddały recyklingowi nieco ponad 8% plastikowych pojemników i opakowań. Może to przyczynić się do emisji gazów cieplarnianych (GHG), wpływając na zdrowie środowiska.

Faktycznie z nich korzystaj!Nawet jeśli postanowisz samemu przygotowywać posiłki i faktycznie w celu ich przechowywania będziesz wykorzystywał pojemniki, to pozostaje jeszcze kwestia wdrożenia takiego planu. Zbyt wielu ludzi zdaje się kupować rzecz tylko po to, aby plany z nią związane poległy w gruzach z powodu braku determinacji. Nie bądź jedną z nich. Faktycznie wykorzystuj możliwości, które sam sobie zapewniłeś, a zobaczysz, że w relatywnie krótkim czasie wejdzie ci to w nawyk.

PodsumowaniePlastikowe opakowania na żywność są świetnym sposobem na urozmaicenie diety, zmianę nawyków żywieniowych, czy ograniczenie wydatków związanych z kupowaniem nieplanowanych posiłków. Nie oznacza to jednak, że każde opakowanie odznacza się jakością i bezpieczeństwem użytkowania. Konieczne jest zwracanie uwagi na kody identyfikacyjne, unikanie używania kuchenek mikrofalowych i, w razie pełnego zużycia zdecydowanie się na recykling takiego opakowania. Jeśli będziemy o tym pamiętać, to ten produkt w pewien sposób zrewolucjonizuje nasze codzienne funkcjonowanie.