Wiadomości

  • 27 września 2021
  • wyświetleń: 1901

Policja zatrzymała Afgańczyka i Pakistańczyka

W piątek policjanci z Pszczyny zatrzymali dwóch obcokrajowców na stacji paliw w miejscowości Piasek między Pszczyną a Kobiórem. Cudzoziemcy oświadczyli, że musieli uciekać ze swojego kraju, a ich celem podróży była Polska. 18-letni obywatel Afganistanu i 26-letni Pakistańczyk zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Afgańczyk i Pakistańczyk zatrzymani w Piasku
Afgańczyk i Pakistańczyk zatrzymani w Piasku -24.09.2021 · fot. KPP Pszczyna


W piątek, 24 września po godzinie 5.00 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie wpłynęło zgłoszenie o dwóch mężczyznach, którzy wzbudzili zaniepokojenie zgłaszającego i podejrzewa, że mogą być uchodźcami. Zaalarmowani policjanci natychmiast pojechali na stację paliw w miejscowości Piasek, przy drodze krajowej numer 1 i podjęli działania.

Na miejscu mundurowi ustalili, że mężczyźni to 18-letni obywatel Afganistanu i 26-letni Pakistańczyk. Ujawnieni cudzoziemcy oświadczyli, że musieli uciekać ze swojego kraju w związku z zagrożeniem życia, a ich celem podróży była Polska.

Swoją podróż rozpoczęli trzy miesiące temu, początkowo jechali samochodem, a następnie szli pieszo. Wszystko, co mieli przy sobie młodzi mężczyźni to tylko plecak i nadzieja na lepsze jutro. Mężczyźni zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z placówki w Bielsku-Białej.

Przeprowadzona przez funkcjonariuszy SG kontrola legalności pobytu wykazała, iż cudzoziemcy to obywatel Afganistanu oraz Pakistanu. Okazało się również, że mężczyźni wjechali na terytorium RP nielegalnie przy użyciu podstępu w postaci ukrycia się pod naczepą ciężarówki. W związku z tym cudzoziemcom przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego, do którego przyznali się i złożyli wyjaśnienia.

W toku prowadzonego postępowania administracyjnego cudzoziemcy wyrazili chęć ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mężczyźni decyzją sądu, zostali osadzeni w pomieszczeniach dla cudzoziemców w Przemyślu.

ar / tychy.info

źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.