Wiadomości

  • 23 września 2021
  • 26 września 2021
  • wyświetleń: 12508

W tyskim fiacie przestoje i praca na 1 zmianę w październiku

Pogłębia się kryzys w branży automotive spowodowany przerwami w dostawach elektronicznych komponentów potrzebnych do produkcji nowych samochodów. W tyskim zakładzie są przestoje, a od 4 października produkcja będzie prowadzone tylko na jedną zmianę. Pracownicy z Tychów zostaną oddelegowani do zakładu na Słowacji oraz - być może - także we Włoszech. Problemy mają też inne zakłady z branży motoryzacyjnej w regionie.

fabryka Fiata
Hala produkcyjna Stellantis · fot. Fiat Auto Poland


Zarząd należącej do koncernu Stellantis fabryki Fiata zapowiedział kolejne przerwy produkcyjne i wysłanie części pracowników do Trnavy na Słowacji. Problemy Fiata rzutują na zakłady działające w branży. Braki komponentów odczuwają też inni producenci samochodów.

Jak informuje Wanda Stróżyk, przewodnicząca „Solidarności” w tyskim Fiacie, do fabryki Stellantis w słowackiej Trnavie przeniesionych zostanie 120 pracowników.

- Nie będzie żadnego przymusu. Przeniesienia będą się odbywały na zasadzie dobrowolności. Z tego, co wiemy, pracodawca planuje także oddelegowanie 20 kolejnych osób do Włoch - mówi Wanda Stróżyk.

Podkreśla, że zarząd fabryki poinformował o kolejnych postojach we Fiacie.

- W sobotę 18 września mieliśmy odpracowywać jeden z dni postojowych z lipca, ale do tego nie dojdzie. Do przyszłego czwartku zakład będzie na postojowym, a od 4 października produkcja będzie prowadzone tylko na jedną zmianę - mówi przewodnicząca „Solidarności” we Fiacie.

To bardzo złe informacje m.in. dla ponad 400 pracowników jednej z sosnowieckich spółek należących do Grupy Prima Sole Components, która niemal w 100 proc. uzależniona jest od tyskiej fabryki.

- W tej chwili nawet nie wiemy, czy będziemy pracować w przyszłym tygodniu. Sytuacja się zmienia już nie z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę - mówi Agnieszka Marcińska, przewodnicząca międzyzakładowej organizacji związkowej „S” obejmującej m.in. pracowników Grupy Prima Sole Components.

- Właściwie myślimy już tylko o tym, żeby przetrwać ten trudny czas bez zwolnień - dodaje. Zaznacza, że w tej chwili w lepszej sytuacji znajduje się druga sosnowiecka spółka Prima, która produkuje m.in. dla Volkswagena.

Z poważnymi problemami od kilku miesięcy mierzy się producent lamp samochodowych, spółka Marelli Sosnowiec Poland.

- To się ciągnie od maja. Część ludzi jest na postojowym nawet po 3 tygodnie, za co dostają 80 proc. wynagrodzenia. Pracuje co czwarta z ok. 50 linii produkcyjnych. W piątki przeważnie większość załogi jest na postojowym - informuje Aleksander Jacuniak, przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

Jak zaznacza, w tej chwili spółka zatrudnia przeszło 1400 pracowników. - Wróciliśmy do stanu osobowego sprzed 2011 roku. Już nie mamy żadnych ludzi z agencji pracy tymczasowej - mówi. W jego ocenie kolejne przestoje we Fiacie mogą poskutkować dalszym ograniczaniem produkcji.

Przerwy w dostawach komponentów dezorganizują pracę nie tylko zakładom współpracującym z Fiatem, ale kooperantom innych fabryk. Producent lamp samochodowych Valeo Lighting Systems w Chrzanowie 17 września będzie miała postój. Kilka dni wcześniej, 13 września działająca w zakładzie „Solidarność” podpisała z pracodawcą porozumienie dotyczące postojów planowanych we wrześniu. Sebastian Pająk, przewodniczący „S” w Valeo informuje, że w tym miesiącu takich przerw ma być maksymalnie sześć, a daty trzech z nich już zostały wyznaczone. To 17, 23 i 24 września.

- Sytuacja jest dynamiczna. Wszystko wskazuje na to, że do końca tego roku, analogiczne porozumienia będziemy podpisywali na początku każdego miesiąca - mówi przewodniczący „S” w Valeo.

Chrzanowski zakład zatrudnia przeszło 2 tys. osób. - Za dni postojowe pracownicy dostaną 60 proc. wynagrodzenia. Mają możliwość wybrania za te dni urlopu i zachowania 100 proc. wynagrodzenia, ale wiele osób już tylu dni urlopu po prostu nie ma - dodaje Sebastian Pająk.

ar / tychy.info

źródło: http://www.solidarnosckatowice.pl/

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.