Reklama

Wiadomości

  • 22 września 2021
  • 26 września 2021
  • wyświetleń: 11128

Załoga tyskiej spółki MA Polska może zostać zmniejszona nawet o 30 proc.

Załoga tyskiej spółki MA Polska może zostać zmniejszona nawet o 30 procent - alarmuje działająca w firmie „Solidarność”. W ocenie związkowców taką skalę redukcji etatów pociągnie za sobą dalsze ograniczanie produkcji w fabryce Fiata w Tychach, z którą MA Polska ściśle współpracuje. Spółka niemal w 100 proc. jest uzależniona od Fiata, któremu dostarcza karoserie.

MA Polska
MA Polska · fot. Solidarność Śląsko-Dąbrowska


16 września zarząd należącej do koncernu Stellantis fabryki Fiata poinformował o wprowadzeniu postoju do 23 września i oddelegowaniu przeszło 100 pracowników do Trnavy na Słowacji. Ponadto, od 4 października tyski Fiat ma produkować tylko na jedną zmianę. Problemy są spowodowane przerwami w dostawach elektronicznych komponentów potrzebnych do produkcji nowych samochodów.

- Dla nas są to fatalne informacje, bo będziemy musieli dostosować poziom zatrudnienia do poziomu produkcji we Fiacie. W efekcie pracę może stracić nawet 30 proc. załogi - mówi Grzegorz Duda, przewodniczący „Solidarności” w MA Polska.

Jak podkreśla, spółka niemal w 100 proc. jest uzależniona od Fiata, któremu dostarcza karoserie.

- Wykonujemy jeszcze inne elementy, np. drzwi dla innych europejskich producentów samochodów, ale są to znikome ilości. Fiat jest naszym głównym kooperantem - dodaje Grzegorz Duda.

Przewodniczący zakładowej „S” podkreśla, że pracodawca już zaczął ograniczać zatrudnienie.

- W pierwszej kolejności wypowiedzenia otrzymało 25 osób zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. - Zostało nam już tylko kilku pracowników z agencji, w najbliższych dniach wypowiedzenia mają otrzymywać pracownicy zatrudnieni na czas określony - podkreśla Grzegorz Duda.

Spółka MA Polska zatrudnia ok. 1,5 tys. pracowników. W ostatnich miesiącach załoga firmy zmniejszyła się o jedną czwartą. Jak informuje Grzegorz Duda, część osób odeszła na emerytury, część znalazła inną pracę.

ar / tychy.info

źródło: Grupa FCA, http://www.solidarnosckatowice.pl/

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.