Wiadomości

  • 19 września 2021
  • wyświetleń: 1060

Odetchnij pełną piersią, czyli terapia oddechem

Materiał partnera:

Stres jest nieodłączną częścią codziennego życia. Często działa jako motor napędowy i mobilizuje do działania. Problem pojawia się, kiedy takie napięcie trwa zbyt długo. Wtedy często pojawia się gniew i frustracja, a w rezultacie również problemy z oddychaniem, np. duszności. Walczyć z tymi emocjami można na wiele sposobów. Jednym z nich jest terapia oddechem. Dowiedz się, na czym ona polega.

Źródło: pexels.com


Czy wiesz, że sposób oddychania jest skorelowany zarówno z Twoimi emocjami, jak i ze zdrowiem? Szybkie, krótkie oddechy wywołują wyrzut hormonów stresu, co pobudza ciało do walki i/lub ucieczki. Zazwyczaj ma to pozytywne skutki, np. dzięki temu można znaleźć rozwiązanie trudnego zadania. Jednak, jeśli to sytuacja długotrwała, to może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, np. duszności lub ciągłego zmęczenia. Aby temu przeciwdziałać, warto rozważyć terapię oddechem.


Na czym polega terapia oddechem?Terapia oddechem to bezpieczny sposób na regenerację oddechową. Jej głównym celem jest przywrócenie prawidłowego, fizjologicznego sposobu oddychania, ale nie tylko. Pomaga także odzyskać kontrolę nad emocjami, dzięki czemu pośrednio oddziałuje również na psychikę. Jednak warto pamiętać, że ten sposób nie jest substytutem psychoterapii, ale może wspaniale ją wspierać.

Terapia oddechem polega przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń, podczas których każdy uczy się, jak należy wciągać i wypuszczać powietrze, aby miało to pozytywne skutki dla organizmu. Podczas regeneracji najczęściej wykorzystuje się takie techniki, jak:
  • redukcji stresu MBSR, która jest oparta na uważności i prowadzi do lepszego rozumienia siebie,
  • koherentnego oddechu, czyli zsynchronizowanie rytmu serca z pracą płuc, co prowadzi do poprawy zdrowia.


Podczas zajęć, prowadzonych np. w Hotelu Medical SPA Malinowy Dwór, pacjentom towarzyszy odpowiednio wykwalifikowana osoba. Specjalista pokazuje, jak należy ćwiczyć, koryguje błędy i pomaga w prawidłowym oddychaniu. Dzięki temu cała terapia jest bardzo bezpieczna.

Dla kogo jest przeznaczona terapia oddechem?Czujesz ciągłe napięcie ciała? Masz trudności z wzięciem głębokiego oddechu? A może bardzo szybko się męczysz podczas wykonywania zwykłych czynności? Jesteś narażony na permanentny stres, co negatywnie oddziałuje na Twoje zdrowie? Jeśli choć raz odpowiedziałeś "tak!" to znaczy, że terapia oddechem jest właśnie dla Ciebie.

Z regeneracji oddechowej może skorzystać każdy, kto pragnie znów oddychać pełną piersią, spokojnie i głęboko, niczym dziecko ukołysane w ramionach mamy.

Jakie efekty przynosi terapia oddechem?Regeneracja oddechowa przynosi wiele korzyści, które można zauważyć już po tygodniu wykonywania ćwiczeń. Wśród nich wymienia się np.:

  • poprawę wydolności płuc, dzięki czemu można dłużej ćwiczyć bez zadyszki i problemów z oddychaniem,
  • polepszenie się biomechaniki oddychania, a przez to zwiększenie ilości wdychanego tlenu. To z kolei przekłada się na lepszą kondycję psychiczną.


W rezultacie wszystkie ćwiczenia prowadzą do wykształcenia się prawidłowego nawyku oddychania także nocą.

Jednak należy pamiętać, że skutki regeneracji oddechowej zależą od wielu czynników, m.in. od stopnia wyeliminowania stresorów oraz Twojego zaangażowania podczas ćwiczeń.

Naucz się oddychać spokojnie i głęboko, a ciało z pewnością Ci podziękuje.