Wiadomości

  • 17 września 2021
  • wyświetleń: 3338

Uwaga na oszustów - kilkadziesiąt przypadków w Tychach!

Od początku roku Komenda Miejska Policji w Tychach odnotowała 48 oszustw na portalu OLX oraz 35 oszustw "na pracownika banku". Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i podpowiadają co zrobić, by nie dać się okraść.

oszust
Uwaga na oszustów - kilkadziesiąt przypadków w Tychach! · fot. KPP Pszczyna


Przestępcy wciąż modyfikują swoje metody, aby wyłudzić dane bankowe i ukraść nasze oszczędności. Wśród szczególnie popularnych metod znalazły się ostatnio oszustwa na portalu OLX oraz próby wyłudzenia danych (i w konsekwencji utrata oszczędności) przez podszywanie się pod pracowników banków.

OLX - jak działają oszuściWystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stanu Twojego konta. Wypełniasz formularz. Przychodzi SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza.

W wiadomości tekstowej jest napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie. Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

Jak uniknąć oszustwa?Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych. Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego - tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Co robić, gdy zostaniesz oszukany?Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię. Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w aplikacjach Google Pay i Apple Pay. Poinformuj Policję.

Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać: "Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay - za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata."

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki.

Trzeba też pamiętać, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki.

Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdzajmy, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

W przypadku wątpliwości co do otrzymanej korespondencji prosimy o kontakt z Komendą Miejską Policji w Tychach, telefon 47 85 512 00 lub 47 85 512 55

Oszustwo na pracownika bankuKolejna metoda, przez którą możemy stracić oszczędności życia to tzw. "oszustwo na pracownika banku". W tym przypadku na telefon komórkowy osoby kontaktuje się sprawca podając się za pracownika banku. Na wyświetlaczu telefonu widzimy autentyczny numer infolinii banku lub jego nazwę. Rozmówca, aby uwiarygodnić swoją tożsamość podaje imię i nazwisko oraz id pracownika banku. Dzwoni, aby "pomóc", np. zablokować podejrzaną transakcję. Prosi przy tym o zalogowanie się do konta i zainstalowanie wskazanego przez siebie oprogramowania. Czasem chce, aby podać kod BLIK.

Oszuści podszywając się pod pracownika banku próbują uzyskać dane takie jak login i hasło, numer PESEL czy numer karty kredytowej, które potem są w stanie wykorzystać do oszustwa i kradzieży.

Cyberprzestępca może również próbować nakłonić Cię do zainstalowania na swoim telefonie czy komputerze oprogramowania, które następnie będzie wykradać dane albo śledzić wszystko to, co wpisujesz na klawiaturze - w tym hasła dostępowe do konta.

Jak nie dać się nabrać?Przede wszystkim pamiętaj o tym, że jeśli masz konto w banku, to pracownik ma już część Twoich danych i nie musi o nie prosić. Oszust tymi danymi nie dysponuje, więc za wszelką cenę będzie starał się nakłonić Ciebie do ich podania. Najbardziej będzie mu zależało na loginie i haśle do Twojego konta. Prośba o podanie takich informacji to dowód, że masz do czynienia z oszustem.

Podobnie jest z linkami i załącznikami. To metoda, którą bardzo często stosują cyberprzestępcy. Wysyłają maile z fałszywym załącznikiem albo linkiem, który kieruje na podstawioną stronę albo ściąga na Twój sprzęt złośliwe oprogramowanie. Pamiętaj jednak, że nigdy nie robią tego pracownicy banku. Jeśli otrzymasz np. wiadomość, że Twoje konto jest zablokowane i w treści będzie link do odblokowania dostępu, albo pracownik banku poprosi o zainstalowanie dodatkowego certyfikatu lub oprogramowania, bądź niezwykle ostrożny. Najprawdopodobniej będzie to bowiem oszustwo.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?Oszuści mogą również próbować zdobyć dostęp do Twojego telefonu i znajdujących się tam informacji, np. wiadomości SMS. W tym celu będą próbowali skłonić Cię do zainstalowania pewnych aplikacji na Twoim sprzęcie. W tym przypadku również użyją wiarygodnych argumentów, np., że jest to nowsza wersja aplikacji bankowej lub aktualizacja, która poprawi bezpieczeństwo itd. Pracownik banku nigdy o to nie poprosi. Jeśli zatem odbierzesz telefon z dziwną prośbą chociażby o zainstalowanie aplikacji do zdalnej weryfikacji albo nowej aplikacji bankowej, od razu rozłącz się.

Ważne  • pracownik banku nigdy nie prosi o podanie loginu i hasła do Twojego konta,
  • nie ufaj osobom, które namawiają Cię przez telefon do instalacji dodatkowego oprogramowania na sprzęcie,
  • zawsze możesz potwierdzić tożsamość konsultanta banku na infolinii.
  • W przypadku wątpliwości, co do prowadzonej z potencjalnym przedstawicielem banku rozmowy rozłącz się i skontaktuj z Komendą Miejską Policji w Tychach, telefon 47 85 512 00 lub 47 85 512 55.


Materiał został przygotowany we współpracy z Komendą Miejską Policji w Tychach.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.