Reklama

Wiadomości

  • 19 września 2021
  • wyświetleń: 1813

Nowe biletomaty także w Tychach. Będą miały nową funkcjonalność

Zarząd Transportu Metropolitalnego rozwija system sprzedaży biletów. Na ulicach gmin tworzących Metropolię pojawią się nowe biletomaty. Znane są już nowe funkcjonalności oraz planowane lokalizacje urządzeń.

śkup, ztm , biletomat
Obecnie pasażerowie ZTM mogą korzystać z ponad 130 automatów biletowych · fot. ZTM


W tym tygodniu podpisana została umowa obejmująca 43 dodatkowe urządzenia. Prawdopodobnie będzie ich jeszcze więcej, ponieważ w trzech miastach planowany jest montaż kolejnych 5 automatów, a sam organizator komunikacji miejskiej zastrzegł sobie prawo domówienia kolejnych 24 urządzeń.

Docelowo nowe urządzenia pojawią się we wszystkich 41 gminach Metropolii, w tym m.in. w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Zabrzu, w Tychach, Piekarach Śląskich i w Katowicach. Ustalenie lokalizacji automatów biletowych to efekt porozumienia z włodarzami miast. Władze Sosnowca, Siewierza i Łazisk Górnych zdecydowały się na zakup łącznie 5 dodatkowych urządzeń. Zgodnie z założeniami, automaty biletowe zostaną zainstalowane do początku II kwartału przyszłego roku.

ZTM podpisał umowę z firmą odpowiedzialną za montaż nowych automatów biletowych. Dotyczy ona 43 urządzeń. Ponadto, na obszarze trzech gmin, tj. Sosnowca, Siewierza i Łazisk Górnych, ma zostać zainstalowane dodatkowe 5 biletomatów. Zaplanowane zostały dokładne lokalizacje nowych urządzeń.

Biletomaty będą miały nową funkcjonalność. Pasażerowie nie tylko kupią bilet, ale także dowiedzą się, kiedy przyjedzie oczekiwany przez nich autobus, tramwaj, czy trolejbus.

Za ile przyjedzie autobus? Czyli nowa funkcja biletomatówBiletomaty pełnią dwie istotne funkcje - sprzedażową i informacyjną. Dzięki dotychczas zamontowanym urządzeniom pasażerowie mogą m.in. kupić bilet papierowy i elektroniczny, odebrać kartę ŚKUP oraz odczytać komunikaty dotyczące zaplanowanych zmian w organizacji ruchu. Nowe biletomaty, względem wcześniejszych wersji, będą posiadać także dodatkową funkcję - pokażą rzeczywisty czas przyjazdu autobusów, tramwajów, czy trolejbusów. Jest to zatem zarówno ilościowy, jak i jakościowy rozwój tego kanału sprzedaży i informacji.

Nowe urządzenia - spore wyzwanie2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, 56 gmin i ponad 1500 pojazdów. Te liczby pokazują skalę działalności Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz jak ważne jest systematyczne rozwijanie systemu sprzedaży biletów. Dlatego, aby zwiększyć dostępność komunikacji publicznej, zamontowane zostaną 42 nowe biletomaty (jeden pozostanie w siedzibie ZTM dla możliwości przeprowadzania testów).

- Ta inwestycja nie należy do najprostszych. Jej stronami nie jesteśmy bowiem tylko my i wykonawca, ale również m.in. gminy, na obszarze których nowe urządzenia zostaną lokalizowane. Dziś jednak postawiliśmy kolejny, ważny krok na drodze tej inwestycji - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Na 43, czy nawet na 48 urządzeniach może się nie skończyć. Organizator komunikacji miejskiej zastrzegł sobie prawo do złożenia dodatkowego zamówienia.

- O tym, czy zamontowane zostaną kolejne 24 urządzenia, zdecydujemy do końca 2023 r. Niezależnie od podjętej decyzji w tym obszarze, nadal będziemy rozwijać system sprzedaży biletów. Świadczymy usługi na obszarze aż 56 gmin. To sprawia, że inwestycje w ten obszar powinny być stale realizowane - dodaje Michał Wawrzaszek.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.