Wiadomości

  • 13 września 2021
  • wyświetleń: 771

Czym są tłuszczaki i jak można je leczyć?

Materiał partnera:

Tłuszczaki to niezłośliwe guzy, wychodzące z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Najczęściej spotkać go można na tułowiu, choć występuje także na narządach wewnętrznych. Jest on niebolesny oraz nie powoduje żadnych dolegliwości. Co należy wiedzieć na temat tłuszczaków? W jaki sposób można je leczyć? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Czym są tłuszczaki i jak można je leczyć?


Tłuszczak - co to takiego? Jak już wspominaliśmy, tłuszczak łagodny nowotwór, który występuje w formie guza. Składa się on z torebki łącznotkankowej wypełnionej tłuszczem - stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Najczęściej przybiera kształt owalny lub podłużny. Jego wielkość może być różna - od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Spotkać go można na narządach wewnętrznych, jednak najczęściej zlokalizowany jest na tkance podskórnej. Mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w większej liczbie. Mowa wówczas o tłuszczakach mnogich. Najczęściej zmiany te pojawiają się u osób po 40. roku życia, choć zdarzyć się mogą także u osób młodszych, nawet i u dzieci. Mimo iż rosną bardzo wolno, mogą stanowić defekt kosmetyczny, dlatego też niektórzy decydują się na usuwanie tłuszczaków

Przyczyny i objawy tłuszczakówNie ma jasno określonych przyczyn powstawania guzów, jednak pewne badania wskazują na możliwe predyspozycje genetyczne. Jest jednak grupa czynników, które mogą zwiększyć ryzyko występowania tłuszczaków. Jednym z nich jest wiek - jak wiadomo osoby po 40. roku życia są bardziej narażone na występowanie tego typu zmian. Schorzenia mogące zwiększyć ryzyko występowania tłuszczaków to, m.in: choroba Cowden, choroba Dercuma czy też zespól Gardnera. Kolejnym ważnym czynnikiem jest nadwaga, gdyż badania wykazują, iż tłuszczaki częściej dotykają osoby otyłe. 

Rozpoznanie tłuszczaka nie jest trudne. Najczęściej zaobserwować je możemy na udach, brzuchu, plecach, szyi lub ramionach. Dotykając je, możemy wyczuć ich miękką strukturę. Pod wpływem ucisku na chwilę się odkształcają, jednak nie powoduje to bólu. Z upływem czasu, guzy się rozrastają, a ich rozmiar może przekraczać nawet kilkanaście centymetrów.
 

Jak leczyć tłuszczaki?Guzy niewielkich rozmiarów nie wymagają specjalnego leczenia. Należy jednak je kontrolować i obserwować, gdyż mają tendencję do rozrostu. Usuwanie tłuszczaków wykonywane jest wówczas, gdy są one widocznym defektem kosmetycznym oraz wtedy, gdy zaburzają właściwą pracę narządów wewnętrznych. W takiej sytuacji zastosować można liposukcję, chirurgiczne usunięcie tłuszczaka lub ostrzykiwanie zmiany sterydami. Dobór właściwego leczenia zależy od wielkości guza, jego umiejscowienia oraz pozostałych czynników. Od wybranej metody zależy także cena zabiegu, która może się różnić w zależności od placówki oraz miasta, w której się znajduje.

Zapewne niektórzy z nas zastanawiają się, czy można zapobiegać tłuszczakom. Niestety, ich podłoże genetyczne sprawia, że nie istnieją żadne działania prewencyjne. Jedyne. co możemy zrobić, to unikać urazów i zranień, gdyż mogą one w pewnym stopniu zwiększać ryzyko powstawania tych nieestetycznych zmian skórnych.