Wiadomości

  • 15 września 2021
  • 19 września 2021
  • wyświetleń: 3412

Urbanowice: ma powstać instalacja przetwarzania odpadów

Mieszkańcy Osiedla w Urbanowicach nie kryją obaw przed inwestycją, która ma powstać w okolicy. Chodzi o instalację beztlenowego przetwarzania odpadów. Sprawą zainteresowała się m.in. miejscowa rada osiedla. Niestety, nie może ona być stroną w postępowaniu dotyczącym udzielenia pozwolenia na tę instalację.

kosz na śmieci, odpady bio, odpady zielone, odpady kuchenne
Urbanowice: ma powstać instalacja beztlenowego przetwarzania odpadów · fot. freepik.com


Na terenie osiedla w Urbanowicach ma powstać instalacja beztlenowego przetwarzania odpadów biologicznych. Jak poinformowała podczas sierpniowych obrad Komisji Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury mieszkańcy dopytują jakie uciążliwości miałyby się z tym wiązać.

- Z tego co ja wiem, to jest to kwestia jakiegoś inwestora prywatnego, który zamierza coś takiego wybudować, ale czy to dojdzie do skutku czy nie, tego nie wiem. Oczywiście jak najbardziej powiedziałbym, że nie jestem za tym pomysłem, ponieważ wiem z czym się to wiąże, aczkolwiek to jest oczywiście kwestia technologii, jaką się zastosuje - mówił przewodniczący komisji Sławomir Sobociński.

Naczelnik Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Anna Warzecha przyznała, że wpłynął prywatnego przedsiębiorcy i jest obwieszczenie w tym zakresie przekazane do publicznego wglądu.

- Rozpoczęła się procedura o wszczęciu takiego postępowania o wydanie decyzji środowiskowej. Procedura się dopiero rozpoczęła i ten wniosek zostanie przekazany instytucjom państwowym, z którymi mamy obowiązek opiniować każde przedsięwzięcie - wyjaśniła.

Jak dodała naczelnik, wpłynęły dwa wnioski, w tym jeden między innymi z Rady Osiedla JUW-e, w sprawie uznania Rady Osiedla jako strony postępowania.

- Analizowaliśmy ten wniosek również z kancelarią prawną, Rada Osiedla nie może być tutaj przyjęta jako strona tego postępowania ponieważ jest jednostką pomocniczą miasta i nie ma praw materialnych do gruntu w zasięgu oddziaływania tego przedsięwzięcia. Zasięg oddziaływania tego przedsięwzięcia jest liczony jako 100 metrów od terenu planowanej inwestycji i wszystkim mieszkańcom, którzy są właścicielami gruntu w tym zasięgu, czyli do tych 100 metrów od terenu planowanej inwestycji, będzie im przysługiwało prawo strony postępowania - wyjaśniła naczelnik Warzecha.

raz / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.