Reklama

Wiadomości

  • 20 września 2021
  • 21 września 2021
  • wyświetleń: 1484

Kolizje ptaków ze szklanymi obiektami - tyska radna apeluje

Radna Karolina Chemicz-Pałys zaapelowała o intensyfikację działań w zakresie ochrony ptaków przed kolizjami ze szklanymi i lustrzanymi obiektami na terenie Tychów. Złożyła w tej sprawie interpelację. Wydział komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa wskazuje jednak, że dotychczas nie otrzymał zgłoszeń dotyczących poszkodowanych ptaków w wyniku zderzenia z powierzchniami transparentnymi.

Oklejają przystanki, by ptaki nie zderzały się z szybami
Wcześniej wolontariusze z ruchu Polska 2050 okleili z własnej inicjatywy część przystanków w Tychach, by ptaki nie zderzały się z szybami · fot. Polska 2050


- Bardzo wąski zakres widzenia przestrzennego w połączeniu z szybkością lotu, powoduje, że szyba, za którą widać przestrzeń lub taka, która odbijając światło, daje obraz nieba, jest bardzo niebezpieczną pułapką dla ptaków. Ptaki nie widzą w niej przeszkody i uderzają z pełną prędkością, która nawet dla małych osobników może wynosić kilkadziesiąt kilometrów na godzinę. W efekcie zwierzęta ponoszą śmierć na miejscu - wyjaśnia Karolina Chemicz-Pałys, składając w tej sprawie interpelację na biurko prezydenta.

- Dlatego zwracam się z prośbą o zabezpieczenie powierzchni szyb w budynkach użyteczności publicznej, w pierwszej kolejności tam, gdzie dochodzi do kolizji ptaków z szybami. Szczególnej uwagi wymagają także przeszklone przystanki. Zdaję sobie sprawę, że wiaty przystankowe są zarządzane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), dlatego jeśli to możliwe, zwracam się z prośbą o przedstawienie niniejszej interpelacji do GZM i ZTM, w celu zaproponowania ujęcia powyższej instytucji w proponowanym zadaniu - zaapelowała radna.

Karolina Chemicz-Pałys zapowiedziała jednocześnie, że ze swojej strony będzie prowadzić akcje uświadamiające mieszkańców o przeciwdziałaniu kolizji ptaków z powierzchniami transparentnymi. Zwróciła się też do prezydenta miasta z prośbą o dołączenie do tych działań. Radna zaznaczyła, że chce należeć do zespołu roboczego jako przedstawicielka społeczna.

- Ze swojej strony oferuję pełne zaangażowanie przy pomocy jak również spotkania z ornitologami i osobami, które zajmują się tym tematem na co dzień. Temat ochrony siedlisk ptaków jest bliski zarówno mi, jak i licznym mieszkańcom, którzy także proszą mnie o interwencję w przedmiotowej sprawie - wskazuje radna.

W odpowiedzi na interpelację przedstawicielka tyszan w Radzie Miasta usłyszała jednak, że Wydział komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa dotychczas nie otrzymał zgłoszeń dotyczących poszkodowanych ptaków w wyniku zderzenia z takimi powierzchniami. Przedstawicielka wydziału zapewniła, że zgodnie ze wskazaniem radnej, kopia interpelacji zostanie przesłana do Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii oraz Zarządu Transportu Metropolitalnego, jak również zarządców budynków użyteczności publicznej w celu pozyskania informacji o budynkach, w których zaobserwowano przypadki zderzenia ptaków z powierzchniami transparentnymi oraz zwrócenia uwagi na ich ochronę w tym zakresie.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.