Wiadomości

  • 12 września 2021
  • 22 września 2021
  • wyświetleń: 2637

Portrety Literackie - Marcin Sitko i książka o Ryśku Riedlu

Za nami:

W środę, 22 września o godz. 18.00 w tyskiej Mediatece odbędzie się spotkanie z Sebastianem Riedlem oraz Marcinem Sitko - autorem biografii Ryśka Riedla.

rysiek, marcin sitko
Książka Marcina Sitko · fot. materiały prasowe


Marcin Sitko jest autorem biografii Ryśka Riedla, wokalisty zespołu Dżem, do której posłowie napisał Sebastian Riedel, syn bluesmena. Mediateka zaprasza na spotkanie promujące drugą część biografii, gdzie obaj panowie spotkają się z czytelnikami.

Mediateka zaprosiła również Mirosława Bochenka, poetę, autora tekstów - między innymi słynnego "Autsajdera" z mottem: "Zawsze warto być człowiekiem".

O gościach:Marcin Sitko - Dziennikarz muzyczny i producent, autor książek o tematyce muzycznej i kulturowej. W swoim dorobku posiada miedzy innymi biografię Bogdana Łyszkiewicza "Wolność kocham i rozumiem", wspomnienie Mirosława Breguły ("Hej Panie B."), almanach dotyczący Festiwalu Woodstock w 1969 roku ("Najpiękniejszy weekend XX wieku"), a także książkę dokumentującą legendarny koncert The Rolling Stones z Sali Kongresowej w 1967 roku pt. "The Rolling Stones za Żelazną Kurtyną". Jest autorem dwóch tomów wspomnień o Ryszardzie Riedlu pt. "Rysiek Riedel we wspomnieniach". Współpracował między innymi z Markiem Piekarczykiem, Andrzejem Grabowskim, Olkiem Klepaczem, czy Muńkiem Staszczykiem.

Sebastian Riedel - muzyk, wokalista, kompozytor. Dziedzic talentu Ryszarda Riedla. Wraz z macierzystym zespołem Cree zarejestrował siedem płyt długogrających. Występował na największych festiwalach muzycznych w Polsce - od Rawy Blues po Top Trendy (którego - wraz z Cree - jest zwycięzcą). Głosami czytelników magazynu "Twój Blues" został wybrany Bluesowym Wokalistą Roku. Zdobył, także tytuł Osobowości Kulturalnej Roku. W ostatnim czasie jego dorobek płytowy poszerzył się o album nagrany wraz z legendarnym triem SBB, a także o solowy krążek zarejestrowany z Kwartetem Smyczkowym Piotra Steczka. Jest autorem słowa wstępnego do dwóch tomów wspomnień o Ryszardzie Riedlu pt. "Rysiek Riedel we wspomnieniach".

Mirosław Bochenek - Poeta, felietonista, autor tekstów piosenek dla m.in.: Ryszarda Riedla i zespołu DŻEM ("Autsajder", "Prokurator i ja", "Ukryj mnie", "Krewny Judasza", "Za to, że żyje…"), Mirka Breguły i duetu UNIVERSE ("Tacy byliśmy", "Czy to był żart?", "Wśród ludzi go znajdę", "Ile lat trzeba iść", "Tak trudno się zakochać", "Zdradź mi"), Sebastiana Riedla i zespołu CREE, oraz zespołów: EASY RIDER i REBELIANCI. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Współzałożyciel Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Katowicach. Wiersze autora tłumaczono na języki: chorwacki, czeski, bułgarski, słowacki i szwedzki.

Mając nadzieję na mini recital Sebastiana Riedla, Mediateka zaprasza 22 września o godz. 18.00.

Uwaga! Na spotkanie obowiązywać będą wejściówki, których wydawanie rozpoczęło się 6 września w Dziale Muzycznym w Mediatece, a ich liczba uzależniona jest od rządowych wytycznych dotyczących epidemii. Telefon: 32 438 04 75.

ar / tychy.info

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.