Wiadomości

  • 7 września 2021
  • 12 września 2021
  • wyświetleń: 5257

[FOTO] Nowy mural powstał na szkole przy ul. Harcerskiej

Daniel Kaliński - artysta od lat związany m.in. ze street artem, pracuje nad muralem na ścianie Szkoły Podstawowej nr 22 im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25 w Tychach. Zobaczcie efekty!

Mural przy Harcerskiej już prawie gotowy - Daniel Kaliński przy pracy - 09.09.2021 · fot. MCK Tychy


W 2020 powstał mural Zofii Nałkowskiej, który bardzo spodobał się tyszanom. Podobnie było z muralem Ryszarda Riedla, który powstał niedawno. Miejskie Centrum Kultury w Tychach, chcąc kontynuować działania rewitalizujące przestrzeń miejską z wykorzystaniem muralu jako ekspresyjnej formy przekazu artystycznego, zaprosiło artystów do twórczych działań także w tym roku. W maju ogłoszono konkurs na projekt muralu, który miał powstać na ścianie Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25 (kryteria regulaminowe spełniło 15 prac). Z końcem czerwca ogłoszono wyniki. Główną nagrodę w wysokości 5 000 zł przyznano Danielowi Kalińskiemu ‘CHAZME718’ z Warszawy. Artysta właśnie rozpoczął prace nad muralem.

Mural nawiązuje do twórczości patrona szkoły - Rafała Pomorskiego. Będzie stonowany kolorystycznie, modernistyczny w formie, geometryczny, nawiązujący do otoczenia.

Loading...


Laureat konkursu przeprowadzi także z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 22 warsztaty artystyczne nawiązujące do powstającego muralu, a tym samym także do malarstwa Rafała Pomorskiego - patrona szkoły, którego twórczość stała się inspiracją do powstania nagrodzonego w konkursie projektu. Warsztaty odbędą się w piątek, 10 września.

Autor muralu od 1996 związany jest ze street artem. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom pod kierunkiem doktora Piotra Molskiego). W swojej twórczości, zarówno prezentowanej na płótnach, jak i murach, łączy elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi i geometrycznymi motywami. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jego prace można zobaczyć na murach takich miast jak: Praga, Berlin, Lille, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Szczecin, Kraków. Wystawiał swoje prace m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Berlinie, Monachium, San Francisco, Dortmund, Glasgow i Taiwanie.

Wykonanie muralu związane jest z programem rewitalizacji dla miasta Tychy.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj