tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 2 września 2021

Bursa i klasy licealne w Szkole Mistrzostwa Sportowego

W tyskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego wraz nowym rokiem szkolnym uruchomiono dwie klasy licealne oraz oddano do użytku bursę, w której zostaną zakwaterowani przyjezdni uczniowie.

Reklama

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Szkole Mistrzostwa Sportowego - 01.09.2021 · fot. Patryk Pyrlik / UMWS


W uroczystości wzięli udział, marszałek województwa Jakub Chełstowski, prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera oraz przedstawiciele samorządu lokalnego Miasta Tychy.

- Cieszę się, że właśnie w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Tychach inaugurujemy nowy rok szkolny. To wyjątkowe miejsce, w którym stworzono fantastyczne warunki do szkolenia i treningów. Za profesjonalizm z jakim je przygotowano należą się wielkie gratulacje. Dzieciom i młodzieży życzę wielu sukcesów. Rodzicom by byli dumni ze swoich młodych sportowców i zawsze ich dopingowali - powiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski.Program uroczystości wypełniły pokazy sekcji akrobatycznej i judo. Stadion Śląski przekazał piłki dla adeptów futbolu tyskiej szkoły.

- Młodzież ma tutaj wyśmienite warunki do treningów. Fakt, że takich miejsc i obiektów przybywa dobrze wróży szkoleniu na wszystkich jego etapach - podkreślił prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.

Część hotelowa szkoły na potrzeby liceumSzkoła Mistrzostwa Sportowego Tychy została założona przez Akademię Piłki Nożnej SMS Tychy w 2017 roku. Obecnie dzieci i młodzież mogą trenować w pięciu dyscyplinach: piłce nożnej, hokeju, akrobatyce, judo oraz grę w golfa. Szkoła uruchomiła właśnie dwie klasy licealne, powstała także bursa, w której zostaną zakwaterowani uczniowie z innych miast.

- Na potrzeby liceum zaadaptowaliśmy część hotelową. Powstały dwie klasy licealne o profilach hokej i piłka nożna. Uczniowie zakwaterowani w bursie będą mogli - i to dosłownie - przyjść na zajęcia w kapciach, bo do klas mają kilka metrów odległości - mówi Marcin Kuśmierz, prezes zarządu SMS w Tychach.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Szkole Mistrzostwa Sportowego - 01.09.2021
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Tychach - 01.09.2021 · fot. Patryk Pyrlik / UMWS


Funkcję dyrektora bursy objął Marek Wleciałowski - były zawodnik Ruchu Chorzów, obecnie trener, który co warto przypomnieć - pełnił rolę asystenta Waldemara Fornalika, w czasach, gdy był selekcjonerem reprezentacji Polski. W tyskim SMS będzie sprawował opiekę zarówno sportową jak i wychowawczą nad młodymi zawodnikami.

- Po czterech latach od powołania do życia szkoły, łącznie z podstawówką i liceum mamy już 400 uczniów. Klasy licealne w sumie liczą 41 osób. Na starcie w bursie zamieszka dziesięciu uczniów, docelowo będzie ich 35. Zainteresowanie jest spore. Otrzymujemy mnóstwo zapytań o możliwość zakwaterowania od rodziców uczniów kończących szkoły podstawowe, więc można założyć, że dość szybko będziemy mieć komplet. W przypadku klas hokejowych będziemy mieć uczniów na przykład z Krynicy. Młodzi piłkarze, którzy zasilą klasę liceum przyjadą z okolic Bielska-Białej czy Jaworzna. Dla nich i dla ich rodziców to duży komfort. Zamiast tracić czas na dojazdy, po prostu zostaną u nas - dodaje Marcin Kuśmierz.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Szkole Mistrzostwa Sportowego - 01.09.2021
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Tychach - 01.09.2021 · fot. Patryk Pyrlik / UMWS


- Mamy swoje wyzwania, a ich wspólnym mianownikiem jest ciągły rozwój. Kolejnym celem jest na przykład budowa boiska. Piłka nożna cieszy się oczywiście największą popularnością, ale z coraz większym zainteresowaniem spotyka się akrobatyka, którą coraz chętniej trenują nie tylko dziewczynki, ale także chłopcy. Jak wiadomo Tychy to miasto hokeja. Liczymy, że nasi absolwenci zaczną w przyszłości zasilać nasz klub - podsumowuje Marek Białoń, dyrektor SMS w Tychach.

ar / tychy.info
źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.