tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2021

Oszustwa poprzez OLX i WhatsApp. Tyska policja ostrzega!

Pojawiła się nowa forma oszustwa związana z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Tyska policja apeluje o rozwagę i ostrożność. Na co zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą tych oszustw? Mundurowi przygotowali garść porad i przedstawiają schemat działania złodziejów.

Reklama

zakupy przez telefon
Oszustwa poprzez OLX i WhatsApp - na co zwrócić uwagę? · fot. pixabay.com


Z reguły oszuści grasujący wśród klientów OLX wysyłają wiadomości z linkiem prowadzącym do strony udającej prawdziwą - tam ofiara teoretycznie podaje dane do bankowości, a tym samym naraża się na utratę pieniędzy.

Teraz scenariusz nieco się zmienił - przestępcy kontaktują się ze sprzedającym poprzez WhatsApp i proponują, że zorganizują dostawę kurierską "przez konto InPost". Gdy dana osoba się zgodzi, oszust przesyła link do strony udającej InPost, gdzie ofiara ma odebrać opłatę na swoje konto na stronie zamówienia - to swego rodzaju „przedpłata na konto”.

Na tej stronie ofiara ma wybrać swój bank, wprowadzić dane i tym samym podaje wrażliwe informacje osobiste przestępcy, który może potem wykorzystać je do przejęcia środków na koncie bankowym. Warto zatem pamiętać, by nie odbierać podejrzanych wiadomości od nieznajomych i nie klikać w żadne linki, które nie są oficjalnymi stronami bankowości elektronicznej czy danych podmiotów.

Schemat oszustwa na OLX - ty sprzedajesz i ty płacisz!

  • klient wpłaca pieniądze na stronie InPost, a ty, będąc sprzedawcą, musisz je sobie odebrać,
  • dostajesz link, który prowadzi do formularza, w który wpisujesz swoje dane. Dla oszustów liczą się przede wszystkim dane Twojej karty kredytowej: imię i nazwisko, numer karty oraz trzycyfrowy kod weryfikacyjny umieszczony na odwrocie,
  • zgodnie z legendą po przelaniu pieniędzy na kartę w ciągu trzech dni ma do ciebie przyjechać kurier InPost i zabrać fikcyjnie zakupiony przedmiot,
  • kurier się nie pojawi, za to z karty kredytowej znikną pieniądze - stanie się to zapewne, zanim zdążysz dodzwonić się do banku, by ją zastrzec!
  • formularz nadesłany przez oszustów wymaga podania danych niezbędnych do tego by móc w pełni korzystać z karty,
  • w chwili, gdy je wyślesz, dane te wyświetlają się na komputerze złodzieja,
  • nigdy nie klikaj w podejrzane linki nadsyłane przez oszustów, bo jest ryzyko, że uwolnisz program do „zhakowania” twojego telefonu czy komputera! W telefonie masz wiele danych, które mogą się przydać do późniejszych kradzieży - ani się obejrzysz, a staniesz się niczego nie świadomym wielokrotnym kredytobiorcą.


Nigdy nie udostępniamy numerów kart kredytowych nie podajemy, nie korzystamy też
z podejrzanych formularzy! W przypadku wątpliwości co do otrzymanej korespondencji należy skontaktować się z Komendą Miejską Policji w Tychach, telefon: 47 85 512 00 lub 47 85 512 55

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.