Wiadomości

  • 30 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 521

Jakie typy wysyłek kurierskich powinien posiadać dobry nowoczesny sklep internetowy?

Materiał partnera:

Uruchomienie sklepu internetowego to nieustanne poszukiwanie idealnej równowagi pomiędzy przychodami a kosztami działalności. Prawidłowe dobranie forum dostawy kurierskiej bezpośrednio przekłada się na stan finansów. W praktyce zwiększa więc wartość konwersji w e-sklepie.

Wysyłki kurierskie ze sklepu internetowego trudno generalizować. Należy przyjąć, że klienci różnią się pod względem upodobań logistycznych. W efekcie część odbiorców cenić sobie będzie bezpośredni kontakt z kurierem, inni swobodę, jaką dają automaty, a jeszcze kolejna zwróci uwagę na przykład, na tradycję jaką daje im wieloletni narodowy przewoźnik.

Kwestię wysyłek w sklepie internetowym trzeba również zorganizować pod kątem typów paczek. Jeśli platforma przekazywać będzie zlecenia obejmujące głównie małe i średnie paczki, jest to stosunkowo łatwe. Gdy jednak oferta handlowa obejmuje przesyłki wielkogabarytowe i niestandardowe, niezbędne są analizy opłacalności.

Jakie są formy wysyłki towaru ze sklepu internetowego?Warianty dostawy podzielić można na trzy główne typy. Podstawowym są oczywiście przesyłki kurierskie. W ich ramach dochodzi do dostawy pod wskazany adres. Może być to dom mieszkanie lub biuro. Kurier doręcza przesyłkę tam osobie oznaczonej w liście przewozowym lub innej, która została oddelegowana do odbioru. Niezależnie od tego, jaką firmę wybrać, DPD, InPost czy DHL - zamówienie kuriera w ten sposób jest szczególnie popularne.

Inną opcją są punkty odbioru, które w ostatnich latach zyskują na dużej popularności. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać nie chodzi tu wyłącznie o same automaty paczkowe. W ramach rozwiązań określanych z języka angielskiego, jako click and collect, kurier może dostarczyć przesyłkę do konkretnego punktu odbioru. Takim najczęściej jest popularny sklepik osiedlowy działający do późnego wieczora lub na przykład stacja benzynowa. Tego typu rozwiązanie daje dużą elastyczność. Odbiorca nie jest bowiem w żaden sposób ograniczony co do godzin odbioru przesyłki.

Trzeci wariant to tradycyjny odbiór osobisty. W tym przypadku niezbędne jest jednak funkcjonowanie platformy w systemie hybrydowym, który łączyłby sprzedaż elektroniczną oraz działalność w ramach sklepu stacjonarnego. W praktyce klient, który dokonuje transakcji przez internet, nie musi czekać na kuriera, ale może zgłosić się po odbiór towaru na przykład do odrębnego punktu obsługi klienta w dużym markecie.

Kluczowa jest różnorodność wyboruBranża e-commerce nie ma wątpliwości: przyszłość należy do marek, które są w stanie zapewnić klientom zróżnicowanie. Dotyczy to zarówno logistyki jak i samego procesu zakupowego. Rośnie np. liczba wyszukiwań, które w sieci opierają się nie na słowie pisanym, ale wymówionym do smartfona czy dedykowanego urządzenia. Tak, jak sklep internetowy musi być elastyczny pod względem znalezienia klienta, tak również musi tę cechę zachować również podczas tzw. ostatniej mili - doręczenia odbiorcy towaru.

Dostawa kurierska, możliwość przejęcia produktów w automacie czy też odbiór w wybranym punkcie współpracującym z danym kurierem - im szersza jest lista opcji, tym korzystniejsza sytuacja dla e-sklepu. Jak pokazują analizy m.in. firmy badawczej PwC, jednym ze szczególnie istotnych czynników z perspektywy klientów jest właśnie poczucie, że mają pełną kontrolę nad wszelkimi wariantami dostawy.