Wiadomości

  • 26 sierpnia 2021
  • 27 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 4993

Kościół Ducha Św. wymaga badań technicznych i konserwatorskich

Rada Miasta Tychy przyjęła na sierpniowej Radzie Miasta uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na badania techniczne i konserwatorskie w kościele pw. Ducha Świętego. Na części przypór ceglanych zaobserwowano pionowe pęknięcia muru, świadczące o jego niestabilności. Dodatkowo będą przeprowadzone badania stanu drewnianej podbitki dachu z polichromią Jerzego Nowosielskiego.

kościół p.w. Ducha Świętego w Tychach
Kościół Ducha Św. w Tychach · fot. Andrzej Grynpeter / tychy.info


Dotacja wynosi 116 tysięcy 235 zł. Będzie ona przeznaczona na wykonanie oceny stanu technicznego oraz badań konserwatorskich budynku kościoła przy ul. Myśliwskiej.

Kościół pw. Ducha św. to wyjątkowy przykład architektury sakralnej przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Został zaprojektowany przez słynnego architekta Stanisława Niemczyka. W grudniu 2019 roku został objęty ochroną konserwatorską.

kościół p.w. Ducha Świętego w Tychach
Wnętrze kościoła Ducha Św. w Tychach · fot. Andrzej Grynpeter / tychy.info


Na części przypór ceglanych zaobserwowano pionowe pęknięcia muru, świadczące o jego niestabilności. Koniecznym jest zatem wykonanie oceny stanu technicznego. Dodatkowo będą przeprowadzone badanie stanu drewnianej podbitki dachu, stanowiącej podobrazie polichromii autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego oraz samej warstwy malarskiej. Słaba jakoś dostępnych w czasie powstawania obiektu materiałów budowlanych, brak właściwej izolacji termicznej dachu, cykliczne procesy zawilgacania drewna i polichromii, sprawiły że dla zachowania polichromii niezbędne jest przeprowadzenie prac konserwatorskich, które zostaną poprzedzone badaniami jeszcze w tym roku.

Na przeprowadzenie powyższych prac uzyskano już pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.