tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 sierpnia 2021
  • 29 sierpnia 2021

Nowe trolejbusy marki Solaris pojawią się w taborze TLT w 2022 roku

Tak będą wyglądały nowe pojazdy Tyskich Linii Trolejbusowych, produkowane aktualnie przez Solaris Bus & Coach. Nowe nabytki zastąpią najstarsze trolejbusy, które nie posiadają baterii trakcyjnych.

Nowe trolejbusy marki Solaris pojawią się w taborze TLT w 2022 roku · fot. TLT


Solaris Trollino 12 electric to połączenie rozwiązań znanych z elektrobusów i trolejbusów, dlatego nazywamy je elektrobusami ładowanymi dynamicznie.

Baterie Solaris High Power 90kWh pozwolą na swobodne poruszanie się bez sieci trakcyjnej na dystansie, który dla naszych trolejbusów był do tej pory nieosiągalny. Ładować je będziemy mogli na dwa sposoby - na postoju za pomocą złącza plug-in, jak klasyczny elektrobus, oraz w czasie jazdy po sieci trakcyjnej, za pomocą odbieraków trolejbusowych.

W przestrzeni pasażerskiej nie zabraknie wydajnej klimatyzacji, szeregu udogodnień dla osób niepełnosprawnych, systemu informacji pasażerskiej i monitoringu przygotowanego przez Zaklad Elektroniczny Sims. Na siedzeniach wyhaftowany będzie herb Miasto Tychy oraz logo TLT. Bezpieczeństwo kierowcy zapewni w pełni zamknięta kabina, zabudowana do połowy pierwszych drzwi wejściowych.

Będą to pierwsze w Polsce trolejbusy wyposażone w:
  • osie napędowe ZF AVE 130, czyli silniki zintegrowane z piastami kół tylnych,
  • napęd Medcom oparty na technologii SiC, która pozwala m.in. na znaczące ograniczenie zużycia energii elektrycznej,
  • odbieraki automatyczne Faiveley Transport z poduszkami miechowymi zamiast klasycznych siłowników pneumatycznych.


Dostawa pojazdów zaplanowana jest na 2022 rok, komunikacja trolejbusowa w Tychach będzie świętowała wtedy swoje czterdziestolecie istnienia.

Zakup sześciu elektrobusów ładowanych dynamicznie jest możliwy dzięki projektowi "Zakup elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej wraz z budową i modernizacją systemu zasilania", który jest realizowany w ramach programu Gepard II. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ar / tychy.info, źródło: Tyskie Linie Trolejbusowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.